Thursday, 20 June 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

İran'da Öğrenciler Protesto Düzenliyor

İranlı yüzlerce öğrenci, 10 kişinin öldüğü servis otobüsü kazasının ardından Azad Üniversitesi yönetim kurulundaki yetkililerin istifası talebiyle dün ikinci protestoyu gerçekleştirdi. İki gün üst üste düzenlenen gösterilerde istifası istenen isimler arasında İran Dini Lideri Ali Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti de bulunuyor.

7080 Toplam Gösterim
İran'da Öğrenciler Protesto Düzenliyor

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre göstericiler, geçen salı günü Azad Üniversitesi’ne giden yolda ölen kurbanların fotoğraflarını taşıdı.

Borna haber ajansına göre göstericiler, Üniversite Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Ekber Velayeti’nin istifasının talep edildiğini duyurdu.

İran medyasında ve sosyal medya platformlarında protestocuların Velayeti’yi kınayan sloganlar attığını gösteren görüntüler paylaşıldı.

İran Dini Lideri Ali Hamaney bir süre önce, İran’ın tüm şehirlerinde kolu olan üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olarak vefat eden Haşimi Rafsancani’nin yerine Velayeti’yi atayan bir kararname yayınlamıştı.

Başkent Tahran'da geçen salı günü 30 üniversite öğrencisini taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu 7 kişi olay yerinde ölmüş, ardından bu sayı 10’a yükselmişti. Kazada 26 kişi de yaralanmıştı.

Üniversite, kazanın sürücünün kalp krizi geçirmesinden kaynaklandığını açıkladı. Ancak söz konusu açıklama kısa süre sonra adli tıp doktoru tarafından yalanlandı.

Sosyal medyada yapılan yorumlar, kazaya bozuk yolun neden olduğu yönündeydi.

Üniversite öğrencilerine ait İSNA haber ajansı olay sonrasında yöneticilerden bir kısmının görevine son verildiğini, bazılarının da gözaltına alındığını bildirdi.

Öğrenciler, üniversite otobüs filosunun değiştirilmesini istedi. Talepler arasında kampüs içinde bir acil durum merkezi kurulması ve kazanın gerçekleştiği dağ yolunun kenarlarına koruyucu bariyerler yerleştirilmesi de vardı.

İran Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, protestocularla bir araya gelerek sükunet çağrısı yaptı. Davayı bizzat takip edeceğini söyleyen Muntazeri soruşturma sonucunda suçlu bulunanların cezalandırılacaklarını vaadinde bulundu.

 Dünya Sağlık Örgütü'nün 2013 yılı raporuna göre İran, nüfusa oranla en yüksek ölüm oranına sahip ülkeler listesinde yedinci sırada yer alıyor.

Kaynak: https://aawsat.com/turkish/home/article/1526601/iranl%C4%B1-%C3%BCniversite-%C3%B6%C4%9Frencileri-velayeti%E2%80%99nin-istifas%C4%B1n%C4%B1-istedi?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

https://twitter.com/eha_gundem/status/1079721908768309248

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE