Thursday, 09 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

İran’da Bulunan Afganlar, koronavirüs salgınından dolayı Kendi Ülkelerine Dönüyor

Birleşmiş Milletler’e göre İran’da kötüye giden koronavirüs salgını ülkede bulunan ve sayıları milyonları bulunan Afgan göçmen ve sığınmacıları ülkelerine dönmeye sevkediyor. Ülkelerine dönen Afganların sayıları ciddi oranda arttı.

426 Toplam Gösterim
İran’da  Bulunan Afganlar, koronavirüs salgınından dolayı Kendi Ülkelerine Dönüyor

Uluslararası Göç Örgütü’nün 10 Mart’ta yayınladığı rapora göre açık olan iki sınırdan ülkelerine dönmek üzere geçiş yapan Afganların sayısı mart ayının ilk haftasında, bir önceki haftaya göre ikiye katlandı.

Örgütün Afganistan’ın resmi devlet kurumlarının verilerine dayanarak derlediği rapora göre, 1-7 Mart tarihleri arasında İslam Kala ve Milak sınır kapılarından Afganistan’ın Herat ve Nimroz şehirlerine kayıtsız geçişlerin sayısı 19.562. Bu sayı, önceki haftada gerçekleşen 9478 geçişe göre %106 oranında bir artışa işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin tahminine göre İran’da 3 milyondan fazla Afgan yaşıyor. Bunların 900 binden fazlası mülteci iken geri kalanı göçmen, pasaport sahipleri ve belgesizlerden oluşuyor.

Örgütün Kabil’de bulunan temsilcisi Nicholas Bishop, VOA İran’a telefonda verdiği mülakatta, İran’da bulunan Afganlar’ın büyük çoğunluğunun çalışma amacıyla bulunduğunu ve virüsün İran’da geniş bir alanda yayılmış olmasının Afganlar için çalışma imkanını ortadan kaldırdığını söyledi.

Sağlık İmkanlarının Yetersizliği

Komiserlik’e göre İran son yıllarda ülkede bulunan Afganlar için eğitim ve sağlık gibi alanlarda birtakım geliştirmeler yapmış olsa da İslam Kala sınır kapısından geçerek ülkelerine dönen Afganlar İran’ın sağlık hizmetlerine yine de erişememelerini şöyle ifade ettiler:

Şah Bibi: “Kendi isteğimizle dönüyoruz çünkü virüsten korkuyoruz. Orada Afganların erişebileceği bir imkan yok.”

Abdulrezzak Cemşidi: “İran’daki Afganlar sağlık kurumlarına gitmeye cesaret edemiyor çünkü görevliler Afganları umursamıyor, kendi insanlarını bile umursamıyorlar.”

Sınırlar Kapıları Hala Açık

İran’dan Afganistan’a geçişlerin hala açık olması, İran’a komşu ülkelerin sınırlarını kapatmasına rağmen Afganistan yönetiminin sınırların açık kalması kararını gündeme getirdi.

Afgan yönetimi 19 Şubat’ta ilk vakayı duyuran İran ile sınırlarını 23 Şubat’ta kapatmış ancak 2 gün sonra tekrar açmıştı.

Afgan Ulusal güvenlik Konseyi’nin sözcüsü Cavid Faysal bu konuda şöyle konuştu:

“İran-Afgan sınırı son derece denetimsiz ve sınır boyunca resmi olmayan birçok geçiş meydana geliyor. Bu yüzden sınırların kapanması insanların geçişini durdurmak anlamına gelmiyor. Çünkü insanlar resmi olmayan şekillerde sağlık personelinin denetim yapmadığı yerlerden geçmeye devam edecek. Bu yüzden geçişlerin uluslararası kapılardan yapılması, oralarda sağlık personelinin semptomları izliyor olması açısından daha iyi.”

Ancak bazı resmi yetkililer bunun riskli olduğunu düşünüyor. Buna ilişkin olarak Herat’ta bulunan sağlık görevlisi Asef Kebir “İran’da virüsün etkilediği bölgelerden gelenler virüs taşıyıcısı olabilir” diye konuştu.

Afganistan’daki Vaka Sayısı

İlk vakanın 24 Şubat’ta açıklandığı Afganistan’da bugün itibariyle 42 doğrulanmış vaka ve 1 ölüm var.

Salgının başlangıcından önce İran’da günde 300 ila 500 kişinin döndüğünü aktaran resmi görevli Cavid Nedim şöyle konuştu: “Geçen hafta günlük 1200 geri dönüş ile başladık ve sayı 2200’e kadar çıktı. Dün ise 4800’den fazla geri dönüş oldu. Bu durum endişe verici”

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE