Saturday, 30 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

İngiltere’de 4,1 milyon çocuk açlık ile mücadele ediyor

İngiltere halkının açlık ile mücadelesi yeniden gündeme oturmuşken, Birlemiş Milletler Özel Raportörü Philip Alston tarafından bu yılın Mayıs ayında yayınlanan bir rapor, Birleşik Krallık’ta açlığın boyutlarını gözler önüne seriyor

1416 Toplam Gösterim
İngiltere’de 4,1 milyon çocuk açlık ile mücadele ediyor

BM tarafından yayınlanan raporda yapılan araştırmalara göre İngiltere halkının beş’te birini oluşturan 14 milyon kişi yoksulluk içinde yaşıyor. Bunun yanı sıra 2015 - 2021 arasında çocuk yoksulluğu oranının yüzde 7 artması ve bu sebeple ülkedeki çocukların yüzde 41 oranına yakının yoksulluk içinde yaşaması bekleniyor.
 
BM raporu, sokakta yaşayan evsizlerin sayısında büyük bir artış olduğunu belirtiyor. Yoksulluk sınırının altında yaşayan 14 milyon kişinin yaklaşık 4 milyonu bu sınırın yüzde 50 altında. Uzmanlar, İngiltere’deki sosyal yardım sisteminin son dönemlerde çok büyük oranda zarar gördüğünü ve çok sayıda düşük gelirli ailenin artık bu hizmetlerden faydalanamadığını ifade ediyor.
 
Raporda verilen bilgilere göre, İngiltere hükümeti bu durumu kabul etmiyor ve “sürekli olarak reddetme halinde”. Dönemin Başkanı durumu kabul etmezken, Çalışma Bakanının hayal kırıklığına uğradığı beyan ediliyor.
 
Raporda, halktan kişiler ile yapılan konuşmalara da geniş yer veriliyor. Buna göre vatandaşlar “evimizi ısıtmak ve yiyecek arasında seçim yapmak zorundayız” diyor. BM raporu çocukların okullarına “boş mide” ile gittiklerini, okulların yiyecek toplayıp öğrencilerin aç kalmaması için eve gönderdiklerini belirtiyor. Bir başka veri ise 2,5 milyon kişinin yoksulluk sınırının sadece yüzde 10 üzerinde yaşadığını gösteriyor.
 
İngiltere’de 2011 - 2017 arası yoksulluk yüzde 60 artarken, 2010 - 2018 arası sokakta yaşayanların sayısı yüzde 165 gibi bir artış gösterdi. Evsiz ölümlerinde de büyük artış gözlemlendi. Sadece 2017 yılında İngiltere ve Galler’de toplam 600’e yakın kişi sokakta hayatını kaybetti - bu, önceki 5 yıla göre yüzde 24 oranında artış anlamına geliyor.
 
Birleşik Krallık’ta yaşanan vahim durumlardan bir diğeri ise iş durumunun yoksulluğu ortadan kaldırmaya yetmemesi. Yoksulların yüzde 60’ını, bir kişinin çalıştığı evler oluşturuyor. 2,8 milyon kişi ailedeki bütün yetişkinlerin tam zamanlı çalışmasına rağmen yoksul durumda.
 
Bu kişilere yapılan yardımlarda ise son 10 yıllık dönemde aşırı bir düşüş yaşandı. Buna örnek olarak 2010 - 2011 ve 2017 - 2018 dönemlerine bakıldığında yardım isteği kabul edilen yoksul ailelerin sayısı yüzde 82 oranında düştü. Bu sebeple aileler hayati öneme sahip hizmetlerden faydalanamıyor ve yardım alamıyor.
 
Hükümetlerin sosyal sistemlere ve yerel yönetimlere yaptıkları yardımlarda aynı dönemlerde yüzde 49 oranında düşüş belirlendi - aynı dönemde sosyal servislere olan talep son hızda artış yaşıyordu.
 
Kadınlara dair veriler birkez daha Birleşik Krallık’taki durumu ortaya çıkarıyor. Rapora göre kadınlar 2018 yılında erkeklere göre yüzde 17,9 daha az maaş aldı ve genel olarak yoksulluğa düşme riskleri daha yüksek. Bu durum, kadın ve erkek arasındaki maaş farkını gittikçe daha fazla açmakta.
 
Diğer yandan çocuklardaki yoksulluk oranı çok yüksek. BM raporu, 2018 yılında ülkedeki çocukların üçte birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığını gösteriyor.
 
Ayrıca 2011 - 2012 döneminden beri çocuk yoksulluğu aralıksız olarak artış gösterdi. 2021’e kadar 1,5 milyon çocuğun daha yoksulluk sınırının altına düşmesi bekleniyor.
 
Raporda engellilerin, etnik azınlıkların ve emeklilerin de yardımlardan büyük oranda mahrum kaldığı ve bu sebeple bu grupların yoksulluğa düşme olasılığının çok yüksek olduğu ifade ediliyor.
 
Yoksulluk içindeki ailelerin neredeyse yarısında engelli kişiler bulunuyor. Uygulanan tasarruf tedbirleri, engelli ve yoksul aileleri büyük oranda etkilemiş durumda. Yardımlardaki kesintilerden ve vergilerdeki artışlardan dolayı bu ailelerin 2021 - 2022 döneminde yıllık gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturan 11 bin pound’u kaybetmesi bekleniyor.
 
Bunun yanı sıra 2012- 2013 ve 2016 - 2017 dönemleri arasında emeklilerin yoksulluk oranı yüzde 16’ya çıktı ve o dönemden beri sürekli olarak artış göstermekte.
 
Fakat sadece BM raporu değil, sokaktaki insanlarla ve yoksulluk içinde yaşayan kişilerle yapılan röportajlar da bu durumu ortaya çıkarıyor. İngiliz Channel 4 kanalının üç çocukla geçirdi bir yılın sonunda yayınladığı belgeselde ailelerin çoğunun “yiyecek bankalarına” giderek, son kullanma tarihi yaklaşmış olan ürünleri aldığı görülüyor.
 
Yiyecek bankalarında bulunan ürünler bedava. Fakat yoksul ailelerin yiyecek almak için geldiği bu mekanlara giriş ücretli.
 
15 yaşındaki Danielle, annesi ve babasının işlerini kaybetmeleri sonrası birçok kez yer değiştirerek geçici barınaklara sığındı ve bu durum sebebiyle bunalım yaşıyor.
 
10 yaşındaki Rose’un ailesi de yoksulluk ile mücadele ediyor. Annesi haftada 16 saat çalışıyor ve burdan aldığı maaş yeterli olmuyor. Rosu’un büyük ablası kanserden hayatını kaybettiğinde aile borca girdi - zirâ cenaze masrafları için yardım eli uzatılmadı ve aile herşeyi biriktirdikleri paradan ödemek zorunda kaldı.
 
Yoksulluk ile mücadele etmek zorunda olan bir başka çocuk Cameron “çok aç olsak bile fazla yememeye çalışıyoruz, yiyeceğimize dikkat etmemiz gerekiyor” sözlerini sarfediyor.
 
Danielle, Rose ve Cameron sadece birkaç örnek - onlar gibi milyonlarca çocuk açlık içinde sabah evden çıkıp okula gidiyor. Biraz daha fazla yiyecek alabilmek için son kullanma tarihi çok yaklaşmış ürünleri tüketmek zorunda kalıyor.
 
Ekonomisi son derece güçlü olan, fakat sosyal yardımları azaltan İngiltere’de halkın yüzde 20’si, yoksulluk ile mücadele ediyor. Bu durumdan ise en çok çocuklar etkileniyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bedrettin Bölükbaşı

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE