Wednesday, 08 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Avrupa

İngiltere Başbakanı Theresa May: Brexit için B planı yok

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit için bir B planı olmadığını, mevcut anlaşma çerçevesinde 11 Aralık'ta yapılacak parlamento oylamasına odaklandığını söyledi.

1710 Toplam Gösterim
İngiltere Başbakanı Theresa May: Brexit için B planı yok

Bugün Arjantin'de başlayacak G20 zirvesine giden İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'nden çıkış (Brexit) için alternatif olacak bir B planı olmadığını açıkladı. 

May, "Her bir parlamenterden Brexit referandumunun sonucunu hayata geçmesini, bunun ulusal çıkarlar doğrultusunda, işlerini ve geçimlerini koruyacağı için kendi seçmenlerinin yararına olacak şekilde yapılmasını düşünmelerini istiyorum" dedi.

"Anlaşmasız çıkma ya da birlikten ayrılmama söz konusu"

May, eğer milletvekilleri anlaşmayı reddederlerse, dünyanın beşinci büyük ekonomisi olan İngiltere'nin AB'den anlaşmasız çıkmasının, hatta hiç çıkamamasının söz konusu olabileceğini söyledi.

Anlaşma reddedilirse bu iki seçenekten hangisinin daha olası olduğu sorusuna May, "Henüz oylama yapılmadı. AB ile yaptığımız anlaşmaya odaklanalım" dedi.

May, "Ülke olarak Avrupa Birliği dışında gerçek bir refaha ulaşabileceğimize inanıyorum. Bizim için AB dışında, üye olarak yararlanamadığımız fırsatlar bulunduğuna inanıyorum. Ancak bölünmüş bir ülke refaha kavuşamaz" dedi.

Anlaşmayı onaylatma ihtimali zora giriyor

May'in Avrupa Birliği ile vardığı anlaşma, ülkenin Mart sonunda AB'den ayrılacak olmasına rağmen yakın ticaret ilişkilerinin devamını öngörüyor; ancak May'in anlaşmayı parlamentoda onaylatma ihtimali giderek zora giriyor.

Anlaşma hem AB karşıtları hem de May'in kendi partisi içindeki AB yanlıları tarafından eleştiriliyor.

Muhalefet partileri ve May hükümetini oylarıyla destekleyen küçük bir Kuzey İrlanda partisi anlaşmaya ret oyu vereceklerini açıkladı.

May hafta sonunda sürecek G20 görüşmelerinde WTO reformlarını savunurken daha fazla şeffaflık, anlaşmazlıkların çözümü süreçlerinin güncellenmesi ve mallarda olduğu gibi hizmetler ve dijital alanlarında da ticaretin teşviki gibi konuları vurgulayacak.

Brexit süreci

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık ücreti"nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Yaklaşık 1.5 yıl süren müzakerelerin ardından, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel'de yapılan toplantıda, İngiltere'nin AB'yi terk etmesini öngören Brexit anlaşması onaylanmıştı.

TRT Haber

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE