Thursday, 20 June 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

Hava’da sürpriz emeklilik

Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi ve JFAC Komutanı Tuğgeneral Özkan Edip Akgülay emekliliğini istedi. Akgülay bütün savaş uçaklarının harekat sorumlusu olarak görev yapıyordu. 15 Temmuz’da darbeci general Semih Terzi’nin uçağının Diyarbakır’dan kalkışını engellemediği için eleştirilen Akgülay’ın ankesör tutuklamaları artarken bu kararı alması dikkat çekti.

1410 Toplam Gösterim
Hava’da sürpriz emeklilik

Hava Kuvvetleri Komutanlığı sürpriz bir emeklilik haberiyle çalkalanıyor. Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (BHHM) ve JFAC Komutanı Tuğgeneral Özkan Edip Akgülay emekliliğini istedi. 2017 Yüksek Aşkeri Şurasında tuğgeneralliğe terfi eden Akgülay’ın henüz rütbesinde 1.5 yılı geride bırakmış gelecek vadeden bir general olarak bir anda emeklilik kararı alması dikkat çekti.

Son dönemde TSK’daki FETÖ kalıntılarıyla mücadele kapsamında ankesör tutuklamalarının hayli arttığı bir dönemde Tuğgeneral Edip Özkan Akgülay’ın sürpriz bir şekilde emekliliğini istemesi, “dikkat çekici” olarak yorumlandı. Hava Kuvvetleri’ndeki sürpriz emeklilik kararı, akla, emekli Tuğgeneral Ergun Eskici’yi getirdi. 15 Temmuz girişimi sonrası tuğgeneralliğe terfi ederek Konya 3. Ana Jet Üssü'ne atanan Eskici, 1 yıl sonra erken emekliliğini istemiş ve emekli olduktan sonra da FETÖ iltisakı ortaya çıkmıştı.

Akgülay, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbecilerin en etkin kullandıkları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelin üzerinde keşif uçuşlarını da yapan Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nün harekat komutanı ve üs komutan vekili olarak görev yapıyordu. Darbe girişiminin ardından Diyarbakır’da tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece hakkında iki defa gözaltı kararı verilen Akgülay, savcının itiraz etmesine rağmen adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı.

İLGİNÇ ATAMA

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Abidin Ünal’ın 15 Temmuz öncesi terfi listesinde bulunan Akgülay, hakkında soruşturmalar devam etmesine rağmen, Adil Öksüz’ün kaçırıldığı ve birçok hain darbeci subayın bulunduğu NATO Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi Direktörü olarak Almanya Ramstain’a görevlendirilmişti.

GELECEK VAADEDİYORDU!

Akgülay, buradaki görevini takiben de Ünal’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı döneminde 2017 Şurası’nda tuğgeneralliğe terfi ettirilerek Merzifon Üs Komutanlığı'na atanmıştı. Akgülay 15 Temmuz öncesi aldığı yüksek sicil notları ve birden fazla yurt dışında etkin görevlerde görevlendirilmesi nedeniyle gelecek vadeden bir general olarak addediliyordu. Akgülay, 2018 Şurası’nda ise Eskişehir BHHM ve JFAC Komutanlığı görevine getirilmiş ve bütün savaş uçaklarının harekatlarının sorumluluğu kendisine verilmişti.

Terzi'yi engellemedi

Akgülay’ın darbe gecesi Ankara ve TBMM’nin bombalanmasında kullanılan 6 savaş uçağının kalkışı ile darbeci general Semih Terzi’nin 100 personeliyle uçağının kalkışını ve uçuşları engellemek üzere pistte önleyici herhangi bir tedbir de almaması nedeniyle dikkatleri üzerine çekmişti. O gece Diyarbakır Üssünün Harekât Komutanı ve Üs Komutan Vekili olarak Akgülay’dan habersiz pilotların görevlendirilmesi, uçaklara bomba yüklenmesi ve meydanın uçuşa açılmasına imkân yoktu.

Tuğgeneral Özkan Edip Akgülay, 15 Temmuz gecesine ait hareketlerine ilişkin ‘sehven yaptım’ açıklaması getirmişti. Darbe girişimini ve o gece yaşananları “Kartal Yuvası’nın İstilası” adlı kitabında anlatan dönemin Muharip Hava Kuvvet Komutanı emekli Korgeneral Mehmet Şanver, Eskişehir BHHM’de görevli darbeci General Recep Ünal’ın “Komutanım Akgülay albayın kafası karışık, Uçaklar da rule’delermiş” demesi üzerine Akgülay’ı arayarak, “Akgülay, kafan karışıkmış arkadaş! Söyle neden karışık kafan?” diye sorduğunu ve "Sakın o uçakları kaldırma” emri verdiğini anlatmıştı.

Yeni Şafak

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE