Sunday, 05 July 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Güney Kıbrıs: Türkiye ile ortak hareket ederiz ancak önce barış

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Cuma günü yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs'ı Türkiye ile Doğu Akdeniz'deki potansiyel gaz ve petrol zenginliği için beraber çalışmaya hazır olduğunu ancak bunun mümkün olması için şu anda etnik olarak bölünmüş adanın tekrar birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

3036 Toplam Gösterim
Güney Kıbrıs: Türkiye ile ortak hareket ederiz ancak önce barış

Güney Kıbrıs civarında büyük gaz rezervleri bulundu ve Avrupa Birliği 'nin bir üyesi olan ülke, Mısır ve Israil ile zaten bu konuda beraber çalışıyor.

Türkiye, herhangi bir potansiyel gaz rezervinin payını alma hakkına sahip olduğunu ve kendi arayışını başlattığı geçtiğimiz günlerde Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in katıldığı törenle dünyaya duyurdu. Ancak Nikos Anastasiadis, bu bölgesel enerji işbirliğine katılım için önkoşul olarak 1974 yılından bu yana bölünmüş olan Kıbrıs 'ın yeniden birleşmesi gerektiği konusunda ısrarcı.

"Doğu Akdeniz ve Avrupa 'daki ülkelerle enerji işbirliğimizi ilerletmeye devam ediyoruz ve kesinlikle, Kıbrıs olayını konuşurken Türkiye ile bunun altını çiziyoruz."

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulidis, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın kendi enerji araştırmalarını tartışarak bağımsızlığını sorgulatamayacağını söyledi. Christodoulidis ayrıca Türkiye'yi iki ülkenin deniz sınırlarını belirleme konusunda görüşmeye çağırdıklarını söyledi.

"Türkiye 'nin bu işbirliğinin bir parçası olmasını istiyoruz, komşularımızla mükemmel ilişkileri tercih ediyoruz, ama bu Türkiye'ye kalmış." dedi. Christodoulidis ayrıca "bölgedeki sorun Türkiye 'dir. "dedi.

ABD 'nin Kıbrıs Büyükelçisi Kathleen Doherty, ABD 'nin Kıbrıs 'ın doğal kaynaklarını geliştirme ve kullanma hakkını desteklediğini ve "potansiyel ticari anlaşmazlıklara karşı askeri tepkiler verilmesinin uygun olmadığını" söyledi.

Kaynak:

Çeviri:EHA News, Kamer

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE