16:25:1830 Ekim, 2020
İstanbul 17 Orta şiddetli yağmur
%-2.0
BIST
1104.3
%0.00
DOLAR
8.38
%0.00
EURO
9.78
%0.01
ALTIN
507.96
19 Eylül 2020 05:26

Kurum: Planla nüfus projeksiyonu yüzde 30 azaltıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabı Twitter'dan onaylanan Salda Gölü imar planı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kurum: Planla nüfus projeksiyonu yüzde 30 azaltıldı

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:


"Ülkemizin en değerli doğal miraslarından olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiğimiz Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalarımız kapsamında nazım planımızı hazırladık. 

Yapılan çalışmayla göl yüzeyi ve çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir. Aksine daha önce ilçe belediyesince onaylanan planlardaki yoğunluklar ve nüfus projeksiyonu da %30 oranında azaltılmıştır.

ÖÇK ilanı ile her türlü faaliyetin kontrol edildiği çevre köylerde vatandaşımızın yaşadığı bazı mağduriyetler giderilmiştir. Kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köylere yönlendirilmesi hedeflenerek, kırsal kalkınmanın sağlanması amaçlanmıştır.

Hazırladığımız plan çerçevesinde Salda Gölü çevresindeki doğal alanları muhafaza ederek, bölgenin güzelliğini öne çıkaracak bisiklet ve yürüyüş rotaları planlanmıştır. Bölgedeki maden ocaklarının faaliyetleri de sonlandırılacaktır.

Salda ve çevresini bütüncül olarak ele alan, gölü besleyen su kaynaklarını, orman, mera ve tarım arazilerini korumayı amaçlayan bu çalışmayla Salda’yı bembeyaz kumsalları, turkuaz rengiyle en doğal haliyle gelecek nesillere taşıyacağız."

İlgili Haberler

Emoji ile tepki ver

0 Yorum