09:18:4820 Ekim, 2020
İstanbul 17 Hafif yağmur
%0.0
BIST
1205.3
%0.00
DOLAR
7.91
%0.00
EURO
9.29
%0.00
ALTIN
482.89
17 Ekim 2020 11:49

Ermenistan Ordusu'nun Gence'ye düzenlediği balistik füze saldırısının bilançosu

Ermenistan ordusu Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevir kentlerine füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 13 sivil hayatını kaybetti, 45'ten fazla kişi yaralandı.

Ermenistan Ordusu'nun Gence'ye düzenlediği balistik füze saldırısının bilançosu

Ermenistan ordusu Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevir kentlerine füze saldırısı gerçekleştirdi.

Sivillerin bulunduğu bölgelere atılan füzelerden birinin çok katlı binaya isabet etmesi sonucu 13 Azerbaycanlının hayatını kaybettiği, 45'ten fazla kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Uykudayken füzeyle vurulan Gence kentinin sakinleri: Ermenistan sivillerden intikam alıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan ordusunun Gence ve Mingeçevir'e füzelerle saldırdığını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev:

"İnsani ateşkesin arkasına saklanan Ermenistan ordusu, terör ve savaş suçu faaliyetlerini sürdürüyor. Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevir şehirleri füze saldırısına uğradı. Kayıplar ve meydana gelen zarar tespit ediliyor."

Gence'de füzelerin isabet ettiği bölgede çok sayıda sivil enkaz altında kaldı.


20'den fazla ev yıkıldı

Hikmet Hacıyev, Ermenistan'a yeni füze sistemlerinin getirildiğini ve sivil yerleşim birimlerine ateş açıldığını, saldırıda 20'den fazla evin yıkıldığını kaydetti. 

Hacıyev, saldırının Ermenistan devletinin terör politikasının göstergesi olduğunu belirtti. 

13 sivil hayatını kaybetti 

Azerbaycan Başsavcılığı, Ermenistan'ın Gence'ye düzenlediği füze saldırısında hayatını kaybeden sivillerin sayısının 13'e yükseldiğini bildirdi.

Sivillerin bulunduğu bölgelere atılan füzelerden birinin çok katlı binaya isabet etmesi sonucu 13 Azerbaycanlının hayatını kaybettiği, 45'ten fazla kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Ermenistan'ın saldırısında çok sayıda ev, iş yeri ve aracın da zarar gördüğü bildirildi. 

Ermenistan'ın sivilleri "Elbrus" balistik füzeleriyle vurduğu belirlendi

Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence'deki sivilleri Scud tipi "Elbrus" balistik füzeleriyle vurduğu tespit edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Scud tipi "Elbrus" balistik füzelerinin kullanıldığını, enkaz alanında bulunan parçaların bunu kanıtladığını duyurdu.

Hacıyev, Scud füzeleriyle sivillere yönelik saldırının Erivan yönetiminin ahlaksız ve şizofrenik zihniyetini gösterdiğini kaydetti. 

Sivillere yönelik saldırının, savaş alanındaki yenilgileri nedeniyle Ermenistan yönetiminin acizliğine işaret olduğunu belirten Hacıyev, saldırının kasıtlı olduğuna dikkati çekti. 

Azerbaycan hava savunma güçleri, Mingeçevir'e atılan füzeleri etkisiz hale getirdi

Ermenistan ordusunun Mingeçevir kentine attığı füzelerin Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

Azerbaycan Başsavcılığından yapılan açıklamada, 01.00 civarında Mingeçevir'deki hidroelektrik santralinin Ermenistan ordusunca hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada, füzelerin Azerbaycan hava savunma güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Emoji ile tepki ver

0 Yorum