Sunday, 05 July 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Finlandiya yalan haber savaşını kazanıyor

Finlandiya 2014 yılında özellikle sosyal medyadaki yalan haberler ile mücadeleye yönelik başlattığı projede öğrencileri, gazetecileri ve siyasetçileri bu tür haberle karşı bilinçlendiriyor ve önlem olarak neler yapılabileceği hakkında bilgi veriyor.

4200 Toplam Gösterim
Finlandiya yalan haber savaşını kazanıyor

Rusya’nın 2016 ABD Başkanlık seçimini etkilediğine yöneliik iddialardan iki yıl önce Finlandiya hükümeti tarafından başlatılan çalışmada öğrenciler, gazeteciler ve siyasetçiler yalan haberlere ve manipülasyonlara karşı bilinçlendiriliyor.

Buna göre okullarda sunumlar hazırlanıyor ve “Rus trolleri tarafından hedef alındın mı ?” gibi başlıklar taşıyan slaytlar ile öğrencilere bot hesapları ve yalan haberleri nasıl anlayabilecekleri ile ilgili bilgi veriliyor.

Özellikle ABD seçimlerine Rus etkisi karıştığı yönündeki iddialar sonrası bu eğitimleri daha da ciddiye alan ve Rusya ile 832 mil sınırı olan ülke durumun ciddiyetinin farkında. 101 yıl önce Rusya’dan bağımsızlığını kazanan Finlandiya o dönemden beri Kremlin merkezli propaganda saldırılarına mâruz kalma konusunda tecrübeli. 2014 yılında Kırım’ın ilhak edilmesinden sonra savaş alanının artık sanal alem olduğu anlaşıldı.

2015 yılında Finlandiya’ya yönelik siber atakların ve propagandanın artması sonrası Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto her Finlandiya vatandaşının yalan haber propagandalarına karşı koyması gerektiğini söyledi. Ülkeye ABD’li uzmanlar getirildi ve bu tür propagandanın ortaya çıkışını ve nasıl yayıldığını anlamaya yönelik eğitim alındı.

Gençlerin gerçekleri yalan haberlerden ayırt edebilmesi için çok sayıda proje yürütülüyor. Örneğin öğrenciler sınıflarda bir araya geliyor, Brexit’i tartışıyor ve öneclikle Brexit hakkında bildikleri herşeyi anlatıyor ve açıklıyorlar, Ardından daha küçük gruplara ayrılarak derin araştırmalar yapıyor ve nelerin gerçek, nelerin propaganda olduğunu belirliyorlar. Bunu yaparken adeta dijital dedektifler gibi yöntemler öğreniyor ve her türlü konuya bunları uygulayabiliyorlar.

Sosyal medyada, forumlarda ve YouTube videolarında ortaya atilan bilgilerin gerçekliği bu projeler kapsamında öğrenciler tarafından araştırılıyor. Yetkililer, burdaki amacın öğrencilere daha derin düşünmeye ve “içerikleri paylaşmadan önce iki kere düşünmeye” yönlendirmek olduğunu dile getiriyor.

Rusya yabancı ülkelerin iç işlerine karışmadığını söylesede, Finlandiyalı devlet yetkilieri bu durumun sözkonusu olduğunu ifade ediyor ve mücadele için kampanya kapsamında ABD’den birçok profesör ile stratejiler geliştiriyor. AB ülkeleri başta olmak üzere Singapur gibi ülkelerde Finlandiya’ya gelerek kendi ülkelerinde de bu yol haritasını izlemek için bilgi alıyor.

https://edition.cnn.com/interactive/2019/05/europe/finland-fake-news-intl/

Çeviri : Bedrettin Bölükbaşı

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE