Saturday, 07 December 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

FETÖ'cülerin 15 Temmuz Darbe Girişimi öncesi yaptıkları paylaşımlar

Türkiye, 15 Temmuz 2016 akşamı Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki Fethullahçı terör örgütü mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı.

5772 Toplam Gösterim
FETÖ'cülerin 15 Temmuz Darbe Girişimi öncesi yaptıkları paylaşımlar

Bu hain girişimin sonucunda 248 vatandaşımız Şehit Oldu, 2196 vatandaşımız ise yaralandı. FETÖ'cüler darbe girişiminin öncesi ve başlangıcında bu hain girişimin başarılı olması ve tabanlarının "inancını" kaybetmemesi için paylaşımlar yaptı, dualar etti ve her türlü algı operasyonuna imza attılar. Darbe girişiminin devletin kararlılığı ve Türk milletinin azmiyle başarısızlığa uğraması ile birlikte FETÖ'cüler özellikle sosyal medya üzerinden "bu darbe değil, tiyatro" söylemine başladı.

Özellikle Atatürkçü ve Milliyetçi görünen hesaplar açarak “darbe değil, tiyatro” algısını yaymaya çalışan kripto FETÖ hesaplarına ve firari hainlere, FETÖ’cülerin 15 Temmuz öncesi attıkları tvitlerle cevap vereceğiz.

 

Kim ne dedi, ne paylaştı ?

1-) Firari FETÖ’cü Emre Uslu

Fetullahçı terör örgütünün ABD’de yaşayan firari militanı Emre Uslu, Türkiye’de aranması olmasına rağmen 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden önce yaptığı 2 paylaşımda, Temmuz ayında Türkiye’ye döneceğini söyledi.

 

2-) FETÖ elebaşı Gülen

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in resmi Twitter hesabından, 15 Temmuz’dan bir gün önce yapılan paylaşımda adeta bir gün sonra olacakların haberi verilmişti.

3-) Firari FETÖ’cü Tuncay Opçin

ABD’de yaşayan bir diğer firari FETÖ’cü Tuncay Opçin, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bir gün önce, Başkan Erdoğan’ı kastederek “yatakta basacaklar, şafakta asacaklar” paylaşımını yapmıştı. (Gece saat 3’te yapılması planlanan darbe girişimi deşifre olunca, FETÖ’cüler tarafından akşam 9’da başlatıldı.)

 

4-) Tutuklu FETÖ’cü Taner Özsoy ve Emre Uslu arasındaki yazışmalar

Örgütün sosyal medyadaki trol hesaplarını yöneten Taner Özsoy, darbe girişiminden sonra tutuklanmıştı. Özsoy, darbe girişiminden kısa bir süre önce kendisine mesaj atan bir kullanıcıyı “kes sesini, şişeye oturtulmana 1 ay kaldı” diyerek tehdit etmiş, ardından da firari terörist Emre Uslu’yla bu konuşmayı devam ettirmişti.

Taner Özsoy’un, telefon görüşmelerinde ‘ Türk Bayrağından iğreniyorum’ diye konuştuğu ortaya çıkmıştı. 

5-) Firari FETÖ’cü Bülent Keneş

Darbe Girişimi’nden 1 hafta önce, darbe olacağını söyleyen FETÖ firarisi Bülent Keneş, darbe girişimi başarısız olduktan sonra “bu darbe değil, tiyatro” söylemini başlatan kişilerdendi.

6-) Firari FETÖ’cü Osman Özsoy

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden 2 hafta önce bir programda konuşan FETÖ’cü Osman Özsoy, “Keşke Albay olsaydım. Bu sürece daha fazla katkım olurdu.” diyerek darbe yapılacağından haberi olduğunu açıkça ima etmişti. Sunucun detay sorması üzerine, daha fazla bilgi vermeyen Özsoy, “yakında anlayacaksınız” diye de sözlerine ekleme yapmıştı.

 

7-) FETÖ’nün sosyal medyadaki algı operasyonları için kullandığı hesap “Realist Man”

FETÖ’nün operasyon hesaplarından “realist Man”. Emre Uslu’nun yönettiği yan hesaplardan olduğu söyleniyordu. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden 3 hafta önce, “TSK Temmuz’da darbe yapacak” tvitini atmıştı.

8- ) Tutuklu eski Albay Ömer Kulaç

Analizi Harbiye’li hesabını yöneten FETÖ’cü Ömer Kulaç. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden önce “Sıkıyönetim komutanı olacağım” diyerek milleti tehdit ediyordu. Saklandığı delikte gözaltına alındı ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

9-) Firari FETÖ’cüler Ergün Babahan, Önder Aytaç, Asım Yıldırım’ın darbe öncesi attığı tvitler.

Darbe Girişimi öncesi, adım adım darbe mesajları veren bu militanlar içerisindeki Ergün Babahan ve Önder Aytaç, Darbe Girişiminin başarısız olmasının ardından sosyal medya üzerinden “bu darbe değil, cemaati tasfiye etmek için bir tiyatrodur” yalanına sarıldılar.

 

10-) FETÖ elebaşları, tabandaki militanlarına darbenin başarılı olması için Hizbu’n Nasr ve Fetih Suresi okumalarını tavsiye etti.

FETÖ’nün ‘Sosyal Pencere’ isimli Twitter hesabı, 15 Temmuz darbe girişiminden 3 gün önce militanlarına Hizbu’n Nasr ve Fetih suresi okuma talimatı verdi. FETÖ’cüler, darbe girişimi gecesi Fetih Suresi’ni okuyarak darbenin başarılı olması için dua etti. 15 Temmuz 2016 günü, Hizbu’n Nasr ve Fetih Suresi’nin arama kayıtlarına baktığımızda ciddi oranda artış olduğunu görüyoruz.

11-) FETÖ’nün kapatılan Zaman Gazetesi, 15 Temmuz’dan tam 9 ay 10 gün önce yayınladığı reklamda darbe mesajı vermişti.

  • Tarih: 5 Ekim 2015
  • Zaman Gazetesinin darbeden 9 ay 10 gün önce yayınladığı reklam.
  • Reklam Başlığı: Sükutun Çığlığı
  • Gülen bebek
  • Siren sesi

 

12-) Darbe Girişimi gecesi vatandaşları rehin alan FETÖ’cü asker: Fetih Suresi okuyun

Paylaşacağımız ses kaydı 15 Temmuz Darbe Girişimi Gecesi’nden. Kadın ve çocukları rehin alan FETÖ’cü hain, “asker için Fetih suresi okuyun” diyor.

15 Temmuz Darbe Girişimi Gecesi yaşananlar
 

 

Son söz;

Yaklaşık 40 yıl boyunca devletin her kademesine sızan Fetullahçı Terör Örgütü, 15 Temmuz 2016 gecesi bütün gücünü kullanıp devleti ele geçirmek, iç çatışmaya zemin hazırlamak ve sonrasında Türkiye’yi dış müdahaleye açık hale getirmeyi hedeflemişti. Ancak,  Yüce Türk Milletinin azmi ve inancı, devletin kararlı duruşuyla hain darbe girişimi amacına ulaşamadan bastırıldı.

Derleyen: Aydın Öztürk

Twitter: @oztrk_aydn

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE