Saturday, 25 May 2019
.
.
chevron_left chevron_right
ABD

Ferguson olaylarının karanlık detayları

ABD'de 18 yaşındaki siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesiyle başlayan gösterilerin ardından yaşananlar korkutuyor.

5562 Toplam Gösterim
Ferguson olaylarının karanlık detayları

ABD'nin Missouri eyaletinde 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown'ın 9 Ağustos 2014 tarihinde ismi açıklanmayan polis memuru tarafından öldürülmesiyle başlayan olayların ardından yaşanan süreç, korkunç bir hal aldı. İddialara göre, Michael Brown'un ırkçı bir polis saldırısıyla öldürülmesini protesto edenlere öncülük yapan aktivistler 4 yıl içinde şüpheli şekilde ölmeye başladı.

Washington Post'un haberine göre eylemci Melissa McKinnies'in 24 yaşındaki oğlu Danye Jones, 27 Ekim günü annenin St. Louis County'deki evinin arka bahçesinde ölü bulundu. Anne McKinnies oğlunun öldürüldüğünü savunsa da polis, olayı intihar olarak değerlendirdi. McKinnies, oğlunun kötümser biri olmadığını, intihar etmediğini Ferguson gösterileri aktivisti olduğu için misilleme olarak öldürüldüğüne inandığını söyledi. Annesi sonradan kaldırdığı bir Facebook paylaşımında “Bebeğimi linç ettiler. Hastayım ve aklımı kaybediyorum!” dedi. Danye Jones'ın Fergusoy gösterilerinde ön saflarda olduğu biliniyordu.

Bir diğer şüpheli ölüm ise Michael Brown'un öldürüldüğü günün ertesi sabahında yaşandı. 20 yaşındaki Deandre Joshua, Brown'un vurulduğu sitenin yakınında başından vurulmuş ve bedeni ateşe verilmiş halde bulundu. Polis, ölümünü cinayet olarak araştırdı ancak sonuca bağlamadı. Olayın henüz aydınlatılmadığı belirtildi.

İki yıl sonra, 29 yaşındaki Darren Seals, yanan bir arabanın içinde ölü bulundu . O da öldürülmüştü. Washington Post’dan Wesley Lowery’in haberine göre Seals, Brown’un ​​ölümünden sonra sokaklara çıkan ilk göstericilerinden biriydi.

Mayıs 2017'de, 27 yaşındaki Edward Crawford isimli genç de ölü bulundu. Polis, Crawford'un silahıyla oynarken kendi kendini kazara vurduğunu rapor etti.

İddilar bununla da sınırlı değil. Amerikan polisi Ferguson olaylarını görüntüleyip kaydeden ve dünyaya servis eden gazeteci Bassem Masri'yi de baskı ve gözetim altında tuttu.

21 Ağustos 2014'te Ferguson'daki olayları takip eden AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, kendisine silah doğrultan bir Amerikan polisi tarafından ölümle tehdit edilmişti. AA muhabiri Şaşmaz, Ferguson olaylarında polis tarafından ölümle tehdit edilip gözaltına alınması sırasında uygulanan şiddeti doktor raporuyla belgelemişti.

Amerikan basını 4 yıla yayılan şüpheli ölümlerin bunlarla sınırlı olmadığını düşünüyor. Louis'te yaşayan aktivist Ohun Ashe, “Her birkaç ayda bir Ferguson'dan aktivistler hayatlarını kaybediyor. Nereye kadar sürecek bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Washington Post

Çeviri: İlhan Talha

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE