Tuesday, 26 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Facebook, Sputnik Sayfalarını Kapattı!

Facebook, Sputnik'te çalışan personelin, Facebook'ta NATO ve AB karşıtı sayfalarla Batı Avrupa'daki insanları manipüle etmeye çalıştığını, bu sayfaları uygunsuz bulduğu için kapattığını duyurdu.

2664 Toplam Gösterim
Facebook, Sputnik Sayfalarını Kapattı!

Sayfanın kapatılması, sosyal medya devi tarafından Rus dezenformasyonuna karşı yürütülen bir dizi eylemde en sonuncusu. Geçtiğimiz şubat ayında, özel avukat Robert Mueller, ABD’yi dolandırmak için komplo kuran bir Rus troll grubunu suçladı. Grup Facebook'ta Amerikalı izlenimi veriyordu.


Facebook, Perşembe günü kaldırılan 364 sayfa ve hesabın yaklaşık 800.000 takipçisi olduğunu ve Ekim 2013'den bu yana platformda reklamlara yaklaşık 135.000 dolar harcandığını söyledi.


Hedeflenen ülkeler arasında Romanya, Letonya, Estonya, Litvanya, Gürcistan ve Moldova yer alıyordu. Facebook, sayfaların NATO karşıtlığını ve protesto hareketlerini sık sık desteklediğini belirtti.


Sayfalar, orijinal görüntüsü vermelerine yardımcı olmak için sahte kimlikleri kullandı. Sayfaların bir kısmı Gürcistan'ın Tiflis kentinde yaşayan bir kadın olduğunu iddia eden bir Facebook kullanıcısı tarafından kontrol ediliyordu. Facebook'un sahte hesapları tanımlamasına yardımcı olan Atlantik Konseyi'nin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı, profildeki fotoğrafların aslında İsveç'li bir modelin sosyal medya hesaplarından çekilmiş olduğunu ortaya çıkardı.


Sayfalarda ayrıca yaklaşık 200 etkinlik düzenlendi. Facebook, herhangi birinin gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğini onaylayamadığını söyledi.


Ayrıca Sputnik'in ortak şirketi RIA Global LLC'nin, Amerika Birleşik Devletleri'nde yabancı bir ajans olarak kayıtlı olduğu bildirildi.


"Açıkça Politik Bir Eylem"


Sputnik Perşembe günü yaptığı bir açıklamada , Facebook'un bu eyleminin "pratik olarak sansür" olduğunu söyledi.


Açıklamada, "Kararın doğası gereği açıkça politik ve pratik olarak sansürdür - komşu ülkelerdeki haber merkezlerimize ait yedi [Facebook] sayfa engellendi. Sputnik editörleri haberlerle ilgileniyorlar ve işlerini iyi yapıyorlar. Bu engelleme Facebook'un medya çalışmalarına verdiği tek tepki ise, o zaman hiçbir sorumuz yok, burada her şey açık." ifadelerini kullandı.


Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı, aldatmacanın haber içeriği ile sınırlı olmadığını tespit etti. Bir sayfa Letonya seyahatine ayrılmışken, bir diğeri ise Tacikistan Devlet Başkanı'nın hayranlarına ayrılmış.

Başka Bir Kapama Daha 


Facebook, Ukrayna’dan yayınlanmış gibi görünmek için tasarlanmış ancak aslında Rusya kaynaklı bir ağın parçası olan 107 sayfayı, grubu ve hesabı kaldırdığını söyledi.


Facebook’un siber güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, "ABD’deki ara seçimlerden önce gördüğümüz, Rusya’nın önceki İnternet Araştırma Ajansı’nın faaliyetleri ile aynı özellikleri barındıran davranışları da içeren bazı teknik örtüşmeler tespit ettik" dedi.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE