Tuesday, 07 July 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

Eski CHP Milletvekili Erdemir: ABD’nin gerçek müttefiki Erdoğan karşıtı yüzde elli

Amerikan dış politikasını belirleyen düşünce kuruluşlarından The Foundation for Defense of Democracies (Demokrasilerin Savunulması Vakfı-FDD) 24 Haziran Çarşamba günü Türkiye’de yapılan seçimlerin, ABD-Türkiye ilişkilerine etkilerini değerlendiren bir panel düzenledi.

3828 Toplam Gösterim
Eski CHP Milletvekili Erdemir: ABD’nin gerçek müttefiki Erdoğan karşıtı yüzde elli

FDD’nin kıdemli analistlerinden olan TBMM 24. Dönem CHP Milletvekili Aykan Erdemir, Millet İttifakı’nın 24 Haziran seçimlerindeki stratejisini tanımlayan bir konuşma yaptı. Erdemir, "ABD’nin gerçek müttefiki, Erdoğan karşıtı yüzde ellidir" dedi.

BATI KARŞITLIĞI KADERİMİZ DEĞİL’

Erdemir, ABD’nin Erdoğan’a karşı "sopa ve havuç" siyaseti izlerken, "büyük oranda Batıcı, NATO ve AB yanlısı" olarak nitelediği diğer yüzde elliye yönelmesi gerektiğini savundu. Erdemir, "Batı karşıtlığı Türkiye’nin kaderi değildir" dedi. Muharrem İnce’nin "Yolumuz AB ve Batı" sözüne atıfta bulunan Erdemir, "muhalefetin Batıcı duruşunun Türkiye’deki Batı karşıtı iklimi değiştirecek kadar güçlü olduğunu" ileri sürdü.

İran ve Rusya’nın seçim sonrasında Erdoğan’ı ilk tebrik eden ülkeler olduğunu hatırlatan Erdemir, bu ülkelerin böylece Türkiye’de kendilerine müttefik olan tabanı doğru saptadığını kaydetti. Erdemir buna karşılık, "ABD’nin "gerçek müttefiki Erdoğan karşıtı yüzde 50’dir" dedi.

TÜRKİYE İLE İŞ YAPMAYIN’

Panelin açış konuşmasını, Amerikan Kongresi’nde Türkiye karşıtı tutumuyla bilinen Senatör James Lankford yaptı. 15 Temmuz Darbe Girişimi davasından tutuklu bulunan Rahip Andrew Branson’ın durumunu "rehine diplomasisi" olarak niteleyen Lankford, "Türkiye’yi artık tanıyamadığını" söyledi. "Müttefikimizin hangi yöne gittiğini anlamadan F-35’leri vermemeliyiz" diyen ABD Senatörü, Türkiye’ye gitmeyi düşünen ABD’li işadamlarının "Her an keyfi bir şekilde tutuklanabileceğini" iddia etti. Lankford, ABD yönetimini, ilişkiler eskiye dönünceye kadar Türkiye ile iş yapmamaya çağırdı.

Panelistlerden Freedom House (Özgürlük Evi) Direktörü Nate Schenkkan da Erdoğan Hükümeti’nin F-35 satışının durdurulmasına vereceği tepkiden, Türkiye’nin NATO’yu bir tehdit mi yoksa hala değerli bir ittifak olarak mı gördüğünün anlaşılacağını belirtti.

Erdemir hakkında FETÖ soruşturması

Erdemir hakkında FETÖ bağlantıları nedeniyle geçen yıl Kasım ayında soruşturma başlatılmıştı. Amerika’da devam eden Rıza Sarraf soruşturmasını başlatan savcı Joon H. Kim’in New York Bölge Mahkemesi’ne tanık olarak ismini bildirdiği Osman Zeki Canıtez ve Aykan Erdemir hakkında Türkiye’de yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başavcılığı yakalama talepli yazısında Aykan Erdemir, 17/25 Aralık dosyasındaki sahte belgeyi ABD’deki Sarraf davası için yurtdışına kaçırmakla suçlanmıştı. Yazıda FETÖ’nün 17/25 Aralık hamlesinin başarıya ulaşmaması üzerine, ABD üzerinden aynı kurgunun yürürlüğe konulduğu belirtilmişti. Firari Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ve Aykan Erdemir’in işbirliği yaparak belge kaçırdığı kaydedildi.

AYDINLIK BAĞLANTILARINI YAZMIŞTI

Aydınlık, Aykan Erdemir’in ABD ve FETÖ bağlantılarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Erdemir’in icraatlarından bazıları şöyle:

ABD HEYETLERİNİN VAZGEÇİLMEZİ

Erdemir, CHP’nin ABD ziyaretlerinin organizasyon ve görüşmelerinde çoğunlukla yer almasıyla biliniyor. CHP heyetinin 27 Eylül 2013’te New York’a yaptığı ABD gezisinde Aykan Erdemir de heyet içerisinde bulundu.

| 5 Aralık 2013’te CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, cemaatin önemli kurumlarından olan ve onursal başkanlığını bizzat Fetullah Gülen’in yaptığı Rumi Forum’da konuşma yaptı.

| 2014 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla ABD’ye giden CHP’li Aykan Erdemir ile Faik Tunay, FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen Amerikan Türk Dostluk Derneği’nin (ATFA) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlediği ödül törenine katıldı.

| 23 Mart 2014’te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti, FETÖ’nün ana kuruluşu Rumi Forum ile FETÖ’nün Amerikan Türki Topluluğu (TAA) temsilcileriyle buluştu. Heyetin en genç isimlerinden Erdemir bu görüşmelerin planlanmasında etkin isimdi.

| 7 Nisan 2015’te Erdemir, Tunay ve CHP ABD temsilcisi Yurter Özcan, FETÖ’nün, Houston’da en büyük organizasyonlarından biri olan Raindrop Foundation’ın (Yağmur Damlası Fonu) iftar yemeğine katıldı. CHP’liler burada FETÖ’nün önemli isimleri ile aynı masada oturdu. Rain Drop Foundation, FBI ile yaptığı ortak çalışmalar ve iyi ilişkileriyle tanınıyor.

USLU’YLA AYNI PANELDE KONUŞMACI

| Erdemir, 23 Mart 2016’da ABD’deki Georgetown Üniversitesinde bir panele konuşmacı olarak katıldı. Bu paneli oluşturan isimler, ilginç bir ittifakı da sergiliyorlardı: "Aykan Erdemir, İlhan Tanır (eski Cumhuriyet gazetesi DC temsilcisi, firari), Cenk Sidar (Global Advisors), Emre Uslu (FETÖ’nün tutuklama kararıyla aranan eski polis şefi)

KILAVUZ EDELMAN

Duyuru metninde, Türkiye’nin "sorunlu NATO müttefiki" olarak tanımlanmdığı panelin oturum başkanlığını, Eric Edelman yaptı. ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Eric S. Edelman, 2005 yılında "persona non grata" ilan edilmek üzereyken, henüz görev süresi bitmeden geri çağrılmıştı.

Amerikan Birlii’nin yllk kurultay açl. (soldan saa) Kenya Ulusal Ticaret Odas

Bakan Kiprono Kittony, TAA Bakan Faruk Taban, Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis,

Arkansas Senatörü Angus King, Ayhan Erdemir ve lhan bilen.

FDD adlı kuruluş, ABD yönetiminde son dönemde etkinliğini artıran eski neo-conların yönettiği bir kuruluş. İsrail yanlısı olan kuruluşun yöneticileri, Türkiye’yi de Rusya, Çin, İran, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve Suriye gibi "ABD düşmanı" kampta olarak görüyor. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve aynı ekipten CIA Başkanı Gina Haspel bu ekibin kare ası.

Aydınlık

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE