Saturday, 22 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Ermenistan'ın Karabağ işgalindeki en büyük destekçisi İran!

Ermenistan, İran’in “işgal altındakı Karabağ” konusunda aldığı tavırdan dolayı memnun.

2046 Toplam Gösterim
Ermenistan'ın Karabağ işgalindeki en büyük destekçisi İran!

2017 yılında Ermenistan savunma bakanı Tahran ziyaretinde, İran’in “işgal altındakı Karabağ” konusunda aldığı tavırdan dolayı teşekkür etmişti. 

İran gazetelerinde yayınlanan haberlere göre, bu görüşmede Serkesyan bölgede İran’in önemine vurgu yaparak iki ülkenin ilişkileri hız kazanmasını ve yeni seviyeye taşınmasını talep etmiş ve İran’in Karabağ politikasini memnuniyetle karşıldığını beyan etmişti.

İran’da yönetim Azerbaycan varlığını ve istiklalini kendi hükümeti ve Güney Azerbaycan’da milli direniş güçlenmesi tehlikesiyle bir tehdit olarak görüyor ve bu nedenle Azerbaycan’a baskı yapmak amacıyla Ermenistan hükümetine destek veriyordu. İşgalci Ermenistan devleti İran’in resmi makamları tarafından tarihi ve milli bir dost olarak bakılıyordu. Kafkasya coğrafıyasında işgalci Ermenistan, İran’in stratejik ortağı ve kardeş ülke sıfatını taşımaktaydı.

İnsanlık tarihinin kara lekesi: Hocalı Katliamı

Azerbaycan Askeri Savcılığının, Ermenilerin 26 Şubat 1992'de yaptığı Hocalı Katliamı'yla ilgili soruşturma dosyası, katliamın dehşetini ortaya koyuyor.

Ermeniler, sivilleri toplu şekilde katletti, esirlere acımasızsa işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza attı.

Daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı'da savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 76'sı çocuk 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden bugüne kadar haber alınamadı. Katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Azerbaycan devletinin işgal nedeniyle uğradığı zarar ise 170 milyon doları buldu.

Katledilenlerin adli tıp muayeneleri ve şahit ifadeleri, Hocalı sakinlerinin kafa derisinin soyulması, kurak, burun, cinsel organlarının kesilmesi, gözlerin çıkartılması gibi kadın, yaşlı ve çocuk ayrımı yapılmaksızın akılalmaz işkencelere maruz kaldığını açıkça kanıtlıyor.

Katliam kurbanları arasında boynu vurularak, yakılarak katledilenlerin yanı sıra karnı süngülenen hamile kadınlar da var. O dönemde çekilen görüntüler ve fotoğraflar da katliamın büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Azerbaycan'a göre, Hocalı'da yaşananlar, 1949 Cenevre Sözleşmeleri'nin, Birleşmiş Milletler'in (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi, Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi çok sayıda sözleşmenin ciddi ihlali anlamına geliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 22 Nisan 2010 tarihli kararında, Hocalı'da yaşananlar, savaş suçları veya insanlık aleyhine suçlarla eşdeğer eylemler olarak görülüyor.

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE