Wednesday, 26 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Analiz

Doğu Akdeniz Doğalgaz Krizi Kapıda

Doğu Akdenizde ki doğalgaz kaynaklarının yol açtığı paylaşım ve sahaya hakim olma kavgası yeni krizlere gebe.

41238 Toplam Gösterim
Doğu Akdeniz Doğalgaz Krizi Kapıda

Güney Kıbrıs’ın Afrodit, İsrail’in Leviathan, Tamar olarak adlandırdığı alanlardaki gaz yatakları ve Mısır’ın Zohr bölgesinde önemli rezervler bulunuyor. Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşım savaşı iki binli yılların başlarında bu söz konusu zengin gaz rezervlerinin keşfiyle başladı. Avrupa’nın uzun süreli gaz gereksinimlerini karşılayabilecek bir potansiyelin olduğunun anlaşılması üzerine ise rekabet küresel bir boyut kazandı.

 

İsrail açıklarındaki Tamar (~280 milyar m3) ve Leviathan (~540 milyar m3) sahaları ile 2015 yılında Mısır açıklarında keşfedilen Zohr (~850 milyar m3)

 

Kıyı ülkeleri (Türkiye, İsrail, Lübnan, Mısır, Suriye, Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs) uluslararası anlaşmalara dayanarak “Münhasır Ekonomik Bölge”lerinde yani kendi deniz suları açıklarında gaz arama faaliyetlerinde bulunuyor. Münhasır Ekonomik Bölge bir devlete kendi karasuları açıklarında 200 deniz miline kadar olan bölgede özel haklar tanıyarak her türlü faaliyette bulunmasına olanak tanıyor. (1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi)

 

Kesişen alanlar

 

Ancak iç içe geçen tartışmalı sınırlar nedeniyle bu durum kriz nedeni. Kıbrıs Rum kesiminin adaya tek başına sahip olmaması nedeniyle Münhasır Ekonomik Bölge elde etme hakkı yok. Ancak Rum yönetimi bunun aksi iddiasında. Aynı zamanda olayın tabi ki birde Yunanistan boyutu var. Buradan çıkarılacak gaz sadece muhatap ülkelerin değil, Avrupa’nın da uzun yıllar ihtiyacını karşılayacağı varsayılıyor. Rusya’ya bağımlılığı azaltmak isteyen Avrupa Birliği bu nedenle Avrupa pazarına ulaşacak ve Rus doğalgazına rakip olacak bu rezervlere büyük önem veriyor.

 

Avrupa için alternatif enerji kaynağı

Gaz ihtiyacının büyük kısmını Rusya’dan karşılayan Avrupa için alternatif bir enerji kaynağı ve hattının oluşması, Rusya’ya bağımlılığın azalması demek. Güney Kıbrıs’ın üyeliği de AB üye ülkelerine bu konuda avantaj sağlıyor ve böylece müdahillik konusunda dayanak buluyorlar. Şu anda bölgede bir çok uluslararası firma farklı ülkelerle anlaşmalar imzalamış durumda. İtalyan Eni, Fransız Total, Rus Rosneff ve Novatek, İngiliz BP ve Shell, Amerikan Noble Enegy ile ExxonMobil bölgede geniş faaliyete başlayan/başlamak üzere olan firmalar.

 

Sürecin son zamanlarında çeşitli gerginliklerde yaşandı. Savaş gemilerimiz İtalyan Eni’ye ait gemileri durdurmuş, Yunan basını başta olmak üzere çeşitli kaynaklar Fransa ve ABD donanmalarının bazı firmaları “koruyacağını” da iddia etmişti. Güney Kıbrıs Rum yönetimi parsellere böldüğü alanlarda KKTC’nin ve dolayısıyla Türkiye’nin çıkarlarını yok sayarak bir çok küresel şirketle anlaşmalar imzalamış durumda.

Doğu Akdeniz rezervleri daha çok fazla konuşulacak ve her an yeni gerginliklere gebe olacak bir konu… Türkiye burada uluslararası anlaşmaların çiğnenerek çeşitli oldu-bittilerle haklarının gasp edilmesine asla izin vermeyecektir. (Eyüp Kılıç)

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE