Saturday, 29 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

Darbeci Sisi: İdamlar yargıdan aldığımız bir hak

Sisi, idamları ‘yargıdan aldığımız bir hak’ diyerek savundu

3198 Toplam Gösterim
Darbeci Sisi: İdamlar yargıdan aldığımız bir hak

Mısır’da darbe ile yönetimi eline geçiren Sisi, “Mısır’da Yargı tarafından verilen İdam kararlarının, terör kurbanlarının haklarını yargı ile almayı sağladığını, ve İdam’ın bölge kültürü ve değerlerinin bir parçası olduğunu iddia etti.

Şarm el-Şeyk’de Arab Ligi ve Avrupa Birliği arasında ilk defa gerçekleştirilen oturumun sonuna yaklaşırken sorulan İnsan Hakları durumu sorusuna cevap veren Sisi, "“Avrupa ülkelerinin önceliği halkını refah içerisinde tutmaktır. Bizim için ise öncelik ülkemizin düşmesini, yıkılmasını ve mahvolmasını engellemektir.Biz Avrupalıların değerlerini ve morallerini biliyoruz, onlardan da Arap kültür ve geleneklerine saygı duymalarını bekliyoruz. Avrupanın önceliği halkını refaha kavuşturmaktır. Fakat bizim için ülkemizi yıkılmaktan ve mahvolmaktan korumaktır. Komşumuz olan ülkelerde olanları görüyoruz. Yani aramızda bir fark var. Birbirimizin önceliklerini ve hedeflerini iyi anlamak zorundayız.” “Şimdi diyorsunuz ki, El-,Şeyk harika bir şehir ve binlerce insanı doğa güzellikleriyle insanları misafir edip Mısır’a para kazandırabilir ama eğer burada bir terör saldırısı olursa burası en az 3-4 yıllığına hayalet şehre döner.” dedi.

Sisi, Mısır'da darbeyle yönetimine geçtiği günden bu yana en az 42 muhalif ismi idam ettirdi.

Son olarak, 2015 yılında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ölen Başsavcı Hişam Bereket'e düzenlenen saldırıyı gerçekleştirdikleri iddia edilen 9 genç, ailenin saldırıyı gerçekleştirenlerin bu kişiler olmadığını söylemesine rağmen idam edildiler.

Bereket'i öldürmekle suçlanan gençlerden Ahmedi, yaptığı açıklamada söz konusu itirafları işkence altında kabul etmeye zorlandıklarını söylemiş ve  davaya bakan hakime " Bana elektrik şoku malzemesi verin ve Sedat’ı (Enver) öldürdüğünüzü size kabul ettireyim. Mısır’a 20 yıl yetecek elektiriği bize elektro şokla verdiniz" sözleriyle tepki göstermişti.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE