Friday, 29 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Cumhuriyet’in yalan haberine Basın İlan Kurumu’ndan ceza

Basın İlan Kurumu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun hakkındaki 'Boğaz'da kaçak var' başlığıyla yayınladığı haber ile ‘Basın Ahlak Esaslarını’ ihlal eden Cumhuriyet Gazetesi’nin resmi ilan ve reklamlarının 35 gün süreyle kesilmesine karar verdi.

942 Toplam Gösterim
Cumhuriyet’in yalan haberine Basın İlan Kurumu’ndan ceza

Cumhuriyet Gazetesi, 14 Nisan günü 'Boğaz'da kaçak var' başlığıyla bir haber yayınlamış, haberde Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Üsküdar Kuzguncuk'ta ailesiyle yaşadığı ev ve ikamet adresi açıkça yer almıştı. Üst düzey kamu personelinin ikamet bilgilerinin açık olarak haberde yer alması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmiş, haberin yapılıp yayınlanmasında imzası bulunan 4 Cumhuriyet çalışanı hakkında 'terör örgütlerine hedef göstermek' suçundan soruşturma başlatılmıştı.

BASIN İLAN KURUMU'NA ŞİKAYET ETTİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un avukatı Sezgin Tunç, Cumhuriyet Gazetesi'nde 14 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan "Boğaz'da kaçak var" başlıklı haberle Basın Ahlak Esaslarının ilgili maddelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Basın İlan Kurumu'na şikayette bulundu.

CUMHURİYET'E 35 GÜN CEZA

Basın İlan Kurumu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun hakkındaki asılsız haberleriyle 'Basın Ahlak Esaslarını' ihlal eden Cumhuriyet Gazetesi ile ilgili kararını verdi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, yalan haberle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun hakkında kasıtlı şekilde olumsuz bir algı oluşturmaya çalışan Cumhuriyet gazetesinin haberde başlıktan içeriğe kadar gerçeğe aykırı ifadelere yer verdiği, özel hayatın gizliliğini ve mahremiyeti ihlal ettiği vurgulandı.

CUMHURİYET'E 35 GÜN CEZA

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu şikâyet üzerine yaptığı incelemede, söz konusu haberin Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının 1'nci maddesi ile bu maddenin (c), (ı) ve (i) bentlerini ihlal ettiği kanaatine vararak, Cumhuriyet gazetesinin resmi ilan ve reklamlarının 35 gün süre ile kesilmesine karar verdi.

Kararda, 129 sayılı Basın Ahlak Esasları Hakkında Genel Kurul kararı esas alınarak incelenen haberdeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. Cumhuriyet gazetesinin, basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığı belirtilen kararda, gazetenin bu haberi gereğince araştırma yapmadan yayınladığı ve bu konuda şikâyetçi hakkında da haksız isnatlarda bulunduğu kaydedildi.

CUMHURİYET'E BASIN AHLAKI DERSİ

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu, "Haberlerde ve olayların yorumunda gerçeklerden saptırma, çarpıtma veya kısaltma yoluyla amaçlı olarak ayrılınamaz. Doğruluğu kuşku uyandırabilen ve araştırılması gazetecilik imkânları içinde bulunan haberler, araştırılıp doğruluğuna emin olunmadan yayınlanamaz" ve "Kişi, kurum ve toplum katmanlarına yönelik yayınlarda, eleştiri sınırlarını aşan iftira ve haksız isnat yapılamaz" şeklindeki Basın Ahlak Esaslarının ihlal edildiği kanaatine varıldığı belirtti. Gazetelerin, haberlerinde üçüncü bir kişiye ait sözleri tırnak içinde vermiş olsa dahi bu sözlerin doğruluğunu araştırmak durumunda olduklarının altı çizilen kararda, söz konusu haberde başlıktan içeriğe kadar gerçeğe aykırı ifadelere yer verildiği bildirildi.
Kararda, ayrıca Boğaz bölgesinde izin ve ruhsat almadan "kaçak inşaat" yapıldığı şeklinde bir yalanla Fahrettin Altun hakkında kasıtlı şekilde olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışılan haberin, "Hiç kimse, suçlu olduğu kesin yargı kararıyla belirtilmedikçe suçlu olarak ilan edilemez" şeklindeki Basın Ahlak Esasları ilkesini de ihlal ettiği vurgulandı.

MAHREMİYETİ ÇİĞNEYEREK HUKUK VE AHLAK TANIMADI

İletişim Başkanı Altun'un evinin adresinin ve evin fotoğrafının kullanılarak özel hayatın gizliliğinin de ihlal edildiğine hükmedilen kararda, gerçeği yansıtmayan haberin bu içeriklerle yayımlanmasında kamu yararı bulunmadığını kaydedildi. Kararda ayrıca, şikayet konusu bu haber ile ilgili olarak "Haberler hukuka aykırı yollardan elde edilemez ve yayınlanamaz", "Ahlaka aykırı yayın yapılamaz", "Haber başlıklarında, haberin içeriği saptırılamaz ve çelişki yaratılamaz" şeklindeki Basın Ahlak Esasları ilkelerinin de çiğnendiğine hükmedildi.

CUMHURİYET'İN İLK İHLALİ VE İLK CEZASI DEĞİL

Sürekli olarak Basın Ahlak Esaslarını ihlal eden Cumhuriyet gazetesi hakkında Eylül 2019'dan bu yana son ceza ile birlikte 6 ayrı şikayet üzerine toplam 69 gün resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulandı. Cumhuriyet'in Fahrettin Altun'a yönelik yalan haberlerle itibar suikastı yapmasının altında da Basın İlan Kurumu tarafından gazetenin Basın Ahlak Esaslarını ihlal etmesi nedeniyle daha önce defalarca kesilen bu cezalar yatıyor. (SABAH)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE