Sunday, 05 April 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimden sonra ilk iş Suriye meselesini sahada çözeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçimden sonra ilk iş Suriye meselesini mümkün olursa masada değil, sahada mutlaka çözeceğiz." dedi.

1638 Toplam Gösterim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimden sonra ilk iş Suriye meselesini sahada çözeceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ErdoğanKağıthane ve Bayrampaşa'da düzenlenen mitinglerde halka hitap etti.

Erdoğan, partisince Sultan Selim Mahallesi'nde düzenlenen Kağıthane mitinginde, Kağıthane'nin desteğini hep aldığını ifade ederek, "İnşallah yarın rekor bir oyla Kağıthane'nin tercihinin yine hizmet siyasetinden, gönül belediyeciliğinden yana olacağını karşımda görüyorum. İstanbul'un yönetimine talip olup da Kağıthane'yi Kağıttepe olarak bilecek kadar bu şehirden uzak olanlara derslerini bir kez daha vereceğinize inanıyorum." diye konuştu. 

Seçim döneminin hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiye'ye yönelik niyetlerin, heveslerin, projelerin tüm açıklığıyla ortaya çıkmasına vesile olduğunu dile getiren Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi: 

"Biz belediye başkanlarımızı seçeceğimizi sanırken, meğer birileri bu seçimi ülkemizin başına çorap örme, birileri de intikam ve rövanş aracı haline getirmek istiyormuş. Bazı televizyon programlarında ekonomiden bahsediyorlar. Biz yerel seçim mi yapıyoruz yoksa genel seçim mi yapıyoruz? Ekonominin patronu şu anda Türkiye'de bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak benim, kabinem, ekonomiyi biz yönetiyoruz, belediye başkanları mı ülkenin ekonomisini yönetecek? Hazine ve Maliye Bakanını mı bunlar seçiyor yoksa herhangi bir ile, ilçeye belediye başkanı mı seçiyor? Hepinizin zaten bunları çok iyi bildiğine inanıyorum. İstiyorum ki sandıkta yarın öyle bir ders verin ki milletime bir daha bu yalanları söylemeye devam etmesinler. Çünkü atalarımızın güzel bir sözü var, '180 kere de tekrar etsen fayda var.' Anlatacağız, bildiklerinizi bilmeyenlere söylememiz lazım." 

Erdoğan, bu seçimin bir beka seçimi olduğunu söylediklerinde birilerinin dudak bükerek "O kadar da değil." dediklerini aktararak, "Bunu söyleyenler, Kandil'den gelen mesajları, Kandil'in emrindeki partinin seçim stratejisini diğer partilerin listelerinden gösterdiği terör örgütü mensubu belediye meclis üyesi adaylarını görünce inanıyorum ki ikna olmuşlardır. Şu anda Türkiye'de maalesef bu seçimde Kandil değerlendirme yapıyor, Pensilvanya değerlendirme yapıyor. Oradan gelen talimatlarla listeler hazırlanıyor. Belediye başkan adayları, belediye meclis listeleri buna göre hazırlanıyor." diye konuştu. 

"İttifakımızı pazara kadar değil, mezara kadar devam ettirmeyi bize nasip eyle" 

"Ya Rabbi bu ittifakımızı pazara kadar değil, mezara kadar devam ettirmeyi bize nasip eyle." diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Bu FETÖ denilen zalim, bu ülkede ümmeti böldü ve kendine göre Allah muhafaza burada söylemek hiç mi hiç edebime uygun düşmüyor buna göre yorumlar yaptı. Bak kaçtılar gittiler, hala kaçıyorlar, ama onlar kaçacak biz kovalayacağız. Aynı şekilde PKK terör örgütünün mensuplarını Cudi'de, Gabar'da, Kandil'de, Tendürek'te vurduk, vurmaya devam edeceğiz. Benim milletimin huzurunu kaçıranlara biz bu ülkede fırsat vermeyeceğiz. Biz, bunun için varız. Bütün bunlara bakarak eğer birileri ikna olmuyorsa, 16 bin 500 kilometre öteden katliam silahlarının üzerine kazınan mesajları görünce her halde ikna olmuşlardır. Bu da yetmediyse, son günlerde döviz, enflasyon, faiz şer üçgeninde çevrilen yeni dolapları görünce herhalde ikna olurlar. Seçimler bahanesiyle ülkemize yönelik bu saldırılarda görülen artışın gayesi, 2023 hedeflerimizle somutlaştırdığımız o büyük, güçlü ve müreffeh Türkiye yolunu kapatmaktır. Bunu başaramadılar. Ne dediler? 'Domates, patates, patlıcan.' Bunlarla bu işin ne alakası var? Milletimi patlıcan, domates, patates, biber bunlarla mı aldatacaksınız? Bu millet 'Çanakkale geçilmez' dediği zaman bir tas çorbaya talim etmiştir. Bay Kemal de zannediyor ki bunları söylersem bu milleti aldatırım. Bu ülkede ne patlıcan ne patates ne domates sıkıntısı var. Ne oldu? Hemen biz tanzim satışları kurduk. Bir anda fiyatlar yüzde 50 düştü. Şu anda bunlar gündem de mi? Olay bu kadar basit."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kağıthane ile geçmişlerinin yeni olmadığını belirterek, "Bay Kemal gibi bunlar buraların adresini bilmez. Meral Hanım buraların adresini bilmez. Ama biz siyasetimizi gençlik yıllarımızdan beri buralarda yaptık. Kağıthane'nin çöp, çamur, çukur olduğu zamanlardan itibaren yaptık." dedi. 

'Şimdi o Türkiye yok, bu Türkiye başka'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisinin 17 yıl önce yüzde 20'sini, şimdi ise yüzde 68'ini karşıladıklarını kaydetti. 

Artık Amerika'dan insansız hava aracı almadıklarını belirten Erdoğan, "Çünkü insansız hava aracımızı kendimiz üretiyoruz. Silahlı insansız hava aracını kendimiz üretiyoruz. İşte onun için bu teröristler artık Kandil'de bile kaçacak delik arıyorlar. Daha güçlüyüz. Daha da iyi olacak. Bunun için işte Zeytin Dalı ve Afrin operasyonlarını başarılı yaptık. Oradaki tünelleri bu teröristlerin başına geçirdik. Her türlü baskıya boyun eğeceğimizi zannediyorlar. O, eski Türkiye'ydi. Şimdi o Türkiye yok, bu Türkiye başka. Zira bizim şimdi Rabiamız var. Ne diyoruz, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." diye konuştu.

"Terör örgütleri bir daha asla boyun gösteremeyecekler"

"Ne yapsalar boş." diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu millete bir daha inşallah şehit Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının acısını yaşatmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu millete bir daha fidan gibi gençlerin darağacında son nefeslerini verişini kimseye seyrettiremeyecekler. Bu ülkenin dağlarında ve şehirlerinde terör örgütleri bir daha asla boyun gösteremeyecekler. Bu ülkenin güney sınırlarını terör koridoruyla kapatmaya çalışanlar, asla buna fırsat bulamayacaklar. Gereken dersi bunlara her an verdik, veriyoruz ve vereceğiz. Seçimden sonra ilk iş Suriye meselesini mümkün olursa masada değil, sahada mutlaka çözeceğiz. Durmak yok."

İster içeride, ister dışarıda olsun bu milletin işine, aşına, ekmeğine göz dikenleri asla affetmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Silahlı terörü bitirmekte ne kadar kararlıysak, ekonomik terörü bitirmekte de o kadar kararlıyız. Sandıkları, ülkemizin ve milletimizin geleceğine vuracakları darbenin aracı haline getirmek isteyenler, şimdiden tehditlere başladılar. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıkları için verdikleri destek karşılığında eş başkanlıktan bahsediyorlar. İşte bu Kandil'e sırtını dayayanlar bu." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 yıldır ne yaptınız" dediğini belirterek, partisinin yaptığı hizmetleri mitinge katılan vatandaşlara sinevizyondan izletti.

Görüntüler devam ederken Erdoğan, "Yüksek hızlı tren orada ama binmek nasip olmadı yetişemiyor. Aynı zamanda Marmaray, denizin altında olduğu için göremiyor. Avrasya Tüneli denizin altında bunu da göremiyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçemedi, geçemiyor. Herhalde biraz sıkılıyor. Osmangazi Köprüsü aynı şekilde. Bunca eserler... Sadece İstanbul'a 255 katrilyon liralık yatırım yaptık. 255 katrilyon, dile kolay. Niye? Biz bu milleti, Allah için sevdik. Biz bu millete aşığız. Biz bu milletin dertlisiyiz. İşte şu eserlerle bunları gösteriyoruz. Kardeşlerim, şimdi burada tabi 18, 20, 25 yaşındaki gençler bilmez." ifadelerini kullandı.

"Devran değişti" 

İstanbul'da kendilerinden önceki dönemde Ikarus marka otobüslerin olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu otobüslerin oldukça kirli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'a belediye başkanı oldum ilk işim, benim milletim bu otobüslere mi biner? 6 bine aşkın şu ana kadar İstanbul'a Mercedes otobüs aldık. Niye? Benim Ahmetime, Mehmetime, Fatmama, Ayşeme bunlar layık değil mi? Niye o ilkel otobüslerle bu millet mahkum edilir? Bu devran değişti." dedi. 

Kağıthane'den metro hatlarının geçtiğini hatırlatan Erdoğan, "Bugünleri gördük. Allahıma hamdolsun. Daha güzellerine layıksınız. Bunlar da olacak." diye konuştu.

"Bu aldatmacalara, bu oyunlara da gelmeyeceğiz"

Hiçbir zaman yeise kapılmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Daha iyi olacağız ve güzellikleri görüyoruz. Alt yapıda görüyoruz, üst yapıda görüyoruz. Elhamdülillah her şeyimiz ortada. Nereden nereye? İşte geçmişte Avrupa'da çalışan kardeşlerimiz, buraya geldikleri zaman ellerinde çikolatalarla, defterlerle gelirlerdi. Şimdi böyle bir şey var mı artık? Her şey artık ülkemizde hamdolsun var. Daha iyi olacak ve güzel günler hamdolsun şu anda yaşanarak geliyor. İşte ben hep şuna bakıyorum, anneler, babalar, çocuklarınıza da lütfen bunu söyleyin, deyin ki 'Bak, 94'te böyle bir Kağıthane yoktu ama şimdiki Kağıthane çok daha farklı.' Bu aldatmacalara, bu oyunlara da gelmeyeceğiz. İnşallah atacağımız adımlarla pazartesiden itibaren bir başka enerjiyle yola koyulacağız."

Vatandaşlardan sandıklara gitmeyi ihmal etmemelerini isteyen Erdoğan, "Şunu da unutmayalım, kale içeriden fethedilecek. Benim hanım kardeşlerim, bu işin baş aktörü. Kaleyi içeriden fethedeceğiz. Beyler, hanımlar kararlı. Siz ne durumdasınız?" dedi.

Erdoğan, Kağıthanelilerden, Türkiye'nin değişik yerlerinde oturan yakınlarına da telefonla ulaşmalarını ve demokratik gücü sandıkta ortaya koymalarını istedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne diyor Kandil'dekiler. Bölücü terör örgütü başının heykelini dikeceklermiş. Bir kadın çıkıyor, diyor ki 'Biz sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye, PYD'ye dayıyoruz.' diyor. Biz de sırtımızı milletimize, Allahımıza dayıyoruz. Onun için durmak yok, ha gayret." diye konuştu.

'CHP'nin başındaki zat 9 seçimi de kaybetti'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Bayrampaşa mitinginde, kendisine "Tayyip dede" diye seslenen bir çocuğa, "Efendim, cici kız. Ben seçimlere bu çocuklarla gireceğim." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine verdikleri yüzde 56 oy oranı için Bayrampaşalılara teşekkür eden Erdoğan, "Bayrampaşa 24 Haziran'da kendine yakışanı yapmıştır. İnşallah yarın da çok daha büyük bir başarıya imza atacaktır. Aramızda asla sarsılmayacak, yıkılmayacak, hep diri kalacak bir gönül köprüsü bulunuyor. Bu hasbi bağ Allah'ın izniyle bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir."

Bu bağın, muhabbetin "birilerinin" dengesini bozduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Öyle ki akla hayale gelmeyecek ittifaklarla karşımıza çıktılar. Aslına bakılırsa bu ittifakı kurmak onların ne aklının ne de becerisinin harcıdır. O kadar maharetli olsalar bugüne kadar milletimizin gönlüne girmeyi başarırlardı. CHP'nin başındaki zat 9 seçimdir partisinin başında, 9'unu da kaybetti. HDP derseniz sırtını nereye dayamış? Kandil'e. Kandil'deki patronlarından emir almadan kılını kıpırdatamaz. Hanımefendi 15 Temmuz öncesi ne diyordu? Tüm Türkiye'yi 'yurtta sulh' diyerek, 'yaz gelecek başbakan olacağım' diye dolaştı. Arkasından çıka çıka ne çıktı? 15 Temmuz darbecileri çıktı. Saadetin adından başka geçmişiyle hiçbir ilgisi kalmamış. Peki bu partileri kim ve nasıl bir araya getirir, karşımızda bir blok oluşturdu. Türk milletinden bu sorunun cevabını özellikle düşünmesini istiyorum. Bizim asıl üzüldüğümüz nokta, bu partilere gönül vermiş kardeşlerimin iradelerinin adeta pazarda açık artırmaya çıkartılmış olmasıdır. Ülkemizin demokrasisinin bugün bulunduğu düzeye gelmesi için çok emek verdik. Şimdi birilerinin Türkiye'yi yeniden ödünç oy isteme günlerine geri götürmesine rıza gösteremeyiz. Bunun için İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkemizin her yerindeki kardeşlerimden oylarına, iradelerine sahip çıkmalarını istiyorum ve verilen oyun aslında nereye gittiğini, kime gittiğini, kimin işine yarayacağını, hangi amaç için kullanılacağını hesaplamak hepimizin vazifesidir. Zira kendimizle birlikte evlatlarımıza nasıl bir Türkiye bırakacağımızın kararı, sandıktan çıkacak sonuca bağlı. Şimdi diyeceksiniz, 'Biz sadece şehirlerimize belediye başkanı seçiyoruz.' Aslında biz de öyle düşünüyoruz. Siyasette rüşdünü belediyelerde ispat etmiş, oradan ülke yönetimine gelmiş bir kadro olarak, bir kardeşiniz olarak en rahat olduğumuz alan budur."

Bayrampaşa'yı iyi tanıdığını, futbol oynadığını dönemlerden siyasetteki dönemlerine kadar gençlik yıllarının buralarda geçtiğini dile getiren Erdoğan, diğerlerinin Bayrampaşa'yı tanımadığını, bilmediğini kaydetti. 

Bayrampaşa'yla çok sıcak ilişkilerinin olduğunu ifade eden Erdoğan, "Şu anda Bayrampaşa'ya yine bu dönem aday olarak gösterdiğimiz Atila Aydıner kardeşim aynı şekilde yol arkadaşlığımız bundan ta 35 yıl öncesine dayanıyor. Yani rastgele gökten zembille buraya bir adaya göndermedik." dedi.

'Daha seçim sonuçları belli olmadan milleti tehdit etmeye başladılar'

Erdoğan, "Şimdi karşımıza birileri çıkıp ne diyor, 'rövanş alacağız.' Ya sen neyin rövanşını alacaksın? Biri çıkıyor, 'intikam' diyor. Ne intikamı? 15 Temmuz'un intikamını mı alacaksın? Darbecileri indirdik diye mi intikam alacaksın? Şimdi işin rengi değişti. Soruyorum size, şehirlerimizin belediye başkanlığı seçimi için terör baronları niye kampanya yürütüyor? İlerimizi, ilçelerimizi yönetecek belediye başkanının kim olacağı terör örgütlerini niye bu kadar yakından ilgilendiriyor? Bizim belediye başkanlarımız yurt dışındaki mahfilleri niye bu derece alakadar ediyor? Demek ki, mesele sadece belediye başkanları meselesi değil, burada işin altında başka şeyler var." değerlendirmesini yaptı.

Belediyecilik konusunda rakip tanımadıklarını dile getiren Erdoğan, "1994'te bu kardeşinizi İstanbul'a belediye başkanı seçtiniz. Peki, bu CHP neydi? Çöp, çukur, çamur, bir de çarpık yapılaşma. Kurdukları ittifakın aynı ne? Zillet İttifakı. Bizimki Cumhur İttifakı. Biz bu ittifakı nerede kurduk? 15 Temmuz'da kurduk. Niye? Çünkü bu devlete, bu millete darbe yapıyordu. Kimler? FETÖ'cüler. Bu ülkede bir de malum PKK. Onun uzantıları var." diye konuştu.

"Şimdi, o günden bugüne gereken dersi aldılar mı?" diyen Recep Tayyip Erdoğan, "FETÖ'cüler yakalananlar şu anda cezaevinde. PKK ve onun güdümlüleri hepsi kaçıyor. Bunları Cudi'de gömdük. Gabar'da gömdük. Tendürek'te gömdük. Kandil'de gömüyoruz. İşte lider kadroyu geçenlerde Kuzey Irak'ta vurduk. En tepe adamları şu anda komada kıvranıyor. Yanındaki 4 kişiyi etkisiz hale getirdik. Niye? Siz bize böyle bir emir verdiniz, bu emrin gereğini yerine getiriyoruz. Şimdi belediye hizmetleriyle ilgili rekabetten asla kaçmadık, kaçmayız. Meseleyi Türkiye'nin geleceğiyle ilgili bir karar noktasına getiren biz değiliz. Sözleri ve eylemleriyle bizim karşımızdakiler. Daha seçim sonuçları belli olmadan medyada, sosyal medyada, sokaklarda, havalimanlarında milleti tehdit etmeye, taciz etmeye, tahkir etmeye başladılar. Bu azgınlığı milletimiz cevapsız bırakır mı? Bunun için yarın mutlaka sandıklara gitmeli, tercihimiz doğrultusunda oyumuzu kullanmalıyız." ifadelerini kullandı.

İlçeye 5 bin 148 araç kapasiteli yeni otopark

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayrampaşa'ya 5 bin 148 araç kapasiteli yeni otoparklar kazandırılacağını, Kocatepe ve Terazidere arasına yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu inşa edileceğini dile getirerek, İstanbul'a yapılacak yeşil koridorun Bayrampaşa'dan da geçeceğini belirtti.

Bayrampaşa'ya yapılacak Kocatepe ve Bayrampaşa şehir terasları ve millet bahçesiyle ilçenin yeni hayat alanlarına kavuşacağını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Geçmişi 192 yılı bulan Çevik Kuvvet binasını aslına uygun bir şekilde restore ederek, kültür ve sanat faaliyetleri için kullanacağız. Çevik Kuvvet'i oradan taşıyoruz. Orayı da tarihi olarak bir müze, kültür sanat merkezi haline getiriyoruz. Çetin Emeç Stadı'nı yenileyerek, 5 bin kişilik bir stat ve 2 bin kişilik kapalı spor salonunu ilçemize kazandıracağız. Stadın yanında bulunan 40 dönümlük alanı da tamamen boşaltarak, burada yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Proje içinde zemin otoparkından bireysel spor merkezlerine, yüzme havuzlarına kadar pek çok ünite bulunacak." 

"Bunların hangisinin siyasette böyle bir geçmişi, tecrübesi, deneyimi var?"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a Binali Yıldırım gibi birisinin gerektiğini ifade ederek, "Aynı zamanda 'Dünyayı tanıyan, dünyanın da onun tanıdığı bir belediye başkan adayı gerekir.' dedik." diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"(İmamoğlu) Peki bunların gönderdiği aday? Proje, proje... Ondan İstanbul gibi bir şehre belediye başkan adayı olur mu? Bay Kemal'e göre olur. Niye? Bay Kemal'i zorlayacak birisi olmaması lazım. O, koltuğu sağlam tutmanı gayreti içinde. Bizim öyle bir derdimiz yok. Biz bu yola, 40 yıldır siyasetin içinde girdik, çekirdekten, gençlik kollarından geldik, tırnaklarımızla. Bunların hangisinin siyasette böyle bir geçmişi, tecrübesi, deneyimi var? Yok. Siz, İstanbul'da da bu kardeşinizi seçtiniz ve başbakan yaptınız, daha sonra cumhurbaşkanı yaptınız. O, ise kasetle geldi."

Vatandaşlardan yarın mutlaka sandıklara gitmelerini isteyen Erdoğan, "Kırgınlıklarımızı, küskünlüklerimizi, öfkemizi içimize gömeceğiz. Hepimizin yaraları olabilir, doğrudur ama biz 'Marifet iltifata tabidir.' diyeceğiz. Kim buraya daha iyi hizmet verir? AK Parti verir. O zaman desteğimizi vereceğiz. Biliniz ki hangi belediye başkanım veya milletvekilim benim halkımı üzerse, beni de üzmüş olur." dedi.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE