Saturday, 07 December 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Yaşam

Çocuklar ve gençleri etkileyen "WATTPAD" tehlikesi

Wattpad; gençlerin yazdığı hikayeleri yayınladığı bir sosyal ağdır. Dünya çapında 40 milyon aktif kullanıcısı var ve bugüne kadar 67 milyon dolar yatırım aldı. Wattpad'e her gün 10.000 yeni kullanıcı kayıt oluyor. Kullanıcılar, platformda her bir seans başına ortalama 30 dakika geçiriyor. Wattpad’i kullananların çoğu 30 yaşın altında ve u’i kadın.

18000 Toplam Gösterim
Çocuklar ve gençleri etkileyen "WATTPAD" tehlikesi

 

 

Wattpad'in Türkiye'deki kullanıcı sayısı 3 milyona ulaştı. Yani ABD ve Filipin'den sonra Wattpad'in en popüler olduğu üçüncü ülke Türkiye. Platformda 7 milyon Türkçe hikaye bulunuyor.

Wattpad’in hedef kitlesi, 11-25 yaş arası Z kuşağına dahil olan ve kimlikleri yeni şekillenen genç nüfus. Küresel kültür endüstrisi, bu dijital platformları ve sosyal medyayı, ülkelerin üretken nüfusunu manipüle etmek için kullanıyor.

 

Wattpad’in hedeflediği yaş grubundaki çocukların ebeveynlerinin birçoğu, platformun zararlı içeriklerinden habersiz ve bir kısmı da kullanımını destekliyor.

Ancak Wattpad’de yayınlanan hikayelerin büyük bir çoğunluğu +18 içeriklere sahip. Hikayelerde yer alan karakterler, rahatça cinsel ilişkiye giriyor, uyuşturucu kullanıyor, eşcinsel eğilimler besliyor, dini değerleri ve pratikleri rahatça reddediyor ve sapkın fikirler ediniyor.

Wattpad’de çok okunan hikayeler, içerik denetimi olmaksızın kitap haline de getiriliyor. Örneğin Türkiye’de en çok satan ve basılan kitap olan Kötü Çocuk 50. baskıya ulaştı.

Wattpad’in zararlarının farkına varan çok sayıda ebeveyn ise bu hikayeleri MEB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na şikayet ediyor.

Wattpad Türkiye’de yayınlanan zararlı hikayelerin bir kısmı, daha başlığından kendini belli ediyor. Örneğin “Ateizm ve Türkiye Halkı” hikayesinin yazarı, “Evet ateistim arkadaşlar. Gerekirse bunu bir bayrak töreninde çıkıp söyleyeceğim. Ateistim ve bundan gurur duyuyorum.” diyor

“İslamiyet’i Neden Terk Ettim?” başlıklı hikayenin yazarı: “İslamiyet okullarda ve medyada bize çok yanlış anlatılmaktadır. (…) Bu kitapta size İslam’ın mantığa ve bilime zıt yönlerini anlatacağım. (…) Peki ya Allah bizi can sıkıntısından yarattıysa…”

“Bilinçli Ateizm”in hikayesinde geçen ifadeler: “İnsanlık nereden geldi? Allah yarattı. Allah nereden geldi? O hep vardı. Nasıl Kanıtlayabilirsin? Kuran-ı Kerim indi. Kime indi? Hz. Muhammed’e. Hz. Muhammed nereden geldi? Allah yarattı. Allah nereden geldi? O hep vardı. Al sana Kısır Döngü!!!”

“Türkiye’de Ateizm” hikayesinin yazarına göre “insanlar, Ateizmi bilmedikleri için karşıdırlar. Ateizmin bir tür sapkın düşünce, ahlaksızlığa yol açan bir dünya görüşü gibi olduğu fikirler özellikle de Türkiye’deki muhafazakar kesim arasında yaygındır. Bunlar ise cehaletten ve ateizm aleyhine propaganda yapan dinci kesimin sesinin; bizimkine göre daha fazla çıkmasından kaynaklanmaktadır. Gerçek şu ki, Türkiye’nin ateist fikirlere her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır.”

Düşünsel gelişimini tamamlamadan, soyut ve eleştirel analiz yetisini kazanmadan bu zararlı içeriklere maruz kalan çocuklar, hayat hakkında yanlış, temelsiz ve manipüle edici içeriklerle karşılaşmaktadır.

Platformda yayınlanan ve küçük çocuklar tarafından dahi okunabilen hikayeler, hiçbir denetimden geçmemektedir. Yazarlar, tamamen kendi kurgularını kaleme almaktadır. Kurgusal hikaye olmayan, sözde bilgi/yorum içeren kitaplar için de bu durum geçerlidir.

Bu uygulamanın popülaritesinin artması ve uygulamaya yapılan yatırım sonucu gençlerin zehirlenmesi LGBT, Ateizm gibi görüşlerin benimsenmesi içki, alkol, uyuşturucu kullanımın özendirilmesi hedeflenmektedir.

Watpad’de yayınlanan ve tamamen kişisel görüşlerin yazılarak özellikle küçük yaştaki okuyucuların akıllarını bulandıran bazı hikayeler: “Ateizm ve Evrim Teorisi”, “Tanrı Öldü mü?” “Dinden Özgürlüğe”, “Tanrısızlaşmak”, “Düşmüş Melek”, “Müslüman Değilim Çünkü”, “Şeytanın Kollarında”, “Şeytanın Öpücüğü”, “Şeytanın Askeri”, “Şeytanın Çırağı”, “Şeytan Tohumu”, “Asi Karım”, “Asi Çocuk”, “Küçük Karım”, “Beden Sarhoşu”, “Alkolik Döngüler”, “Alkol Rehberi”, “Alkolik İblisler”.
 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE