Saturday, 25 May 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Cemal Kaşıkçı'nın WhatsApp mesajları cinayet hakkında yeni detayları ortaya çıkarabilir

Cemal Kaşıkçı köşe yazılarında genel olarak Suudi Veliaht Prensi karşısında mesafeli olarak yazıyordu. Fazla ileriye giden bir dil kullanmıyordu fakat Kaşıkçı özel mesajlarında dil konusunda çekinceli değildi.

5664 Toplam Gösterim
Cemal Kaşıkçı'nın WhatsApp mesajları cinayet hakkında yeni detayları ortaya çıkarabilir

İstanbul'daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinden bir sene önce şu anda sürgünde olan başka bir Suudi muhalif arkadaşına gönderdiği 400'den fazla WhatsApp mesajında Kaşıkçı Selman'ı bir "canavar" ve kendi önünü açmak için kendi destekçilerini dahi yiyecek bir "pac-man" olarak tarif etmişti.

CNN, şu anda Montreal'de yaşayan Suudi aktivist Ömer Abdülaziz'in Kaşıkçı ile yazıştığı WhatsApp konuşmalarına erişim için izin aldı.

Mesajlarda ses kayıtları, fotoğraflar, videolar ve Kaşıkçı'nın Selman'a benzettiği "aksi bir adam tablosu" yer alıyor.

Kaşıkçı bir mesajında Selman için şu sözleri sarf etmiş:"Ne kadar çok rakibini elimine ederse o kadar daha çok elimine etmek istiyor. Bu baskı onun yüzüne karşı gülenlere dahi ulaşırsa buna hiç de şaşırmam."

Cemal Kaşıkçı mesajlarda MbS'nin durdulması gerektiğini söyleyip online bir gençlik hareketi kurmak istediğini belirtmiş.

Kaşıkçı en son Ağustos ayında konuştuklarında konuşmalarının Suudi yetkililer tarafından ele geçirilmiş olabileceğini söylemiş ve cümleyi kurmuş:" Allah bize yardım etsin."

2 ay sonra Kaşıkçı öldürüldü.

Kaşıkçı'nın arkadaşı olan Ömer Abdülaziz şu anda kendi telefonun hacklenmesinde rolü olan İsrailli bir bilişim firmasını dava etmeye hazırlanıyor.

Abdülaziz:"Benim telefonumun hacklenmesi Cemal'in ölümünde çok büyük rol oynadı, bu söylediğim için çok üzgünüm. Suçluluk duygusu beni her gün öldürüyor."

Abdülaziz Suudi rejimi hakkında muhalif olmaya Kanada'da öğrenci iken başladı. Suudi yönetiminin politikalarına karşı yaptığı yorumlar nedeniyle bursu kesildi. Kanada, 2014 yılında ona iltica hakkı verdi ve 3 yıl sonra süresiz olarak vatandaşı yaptı.

Kaşıkçı ve Abdülaziz gençleri online platformlarda toplayıp hükümet propagandalarını bitirmek istiyorlardı. Abdülaziz'in Twitter'da 340.000 takipçisi bulunuyor.

Abdülaziz ellerinde bir parlemento olmadığını ancak Twitter olduğunu ve ayrıca Suudi hükümetinin en güçlü silahının Twitter olduğunu söyledi.Abdülaziz Twitter'ın Suudi propagandası ve dedikoduları yaymak için kullanılan tek ortam olduğunu da ekledi.

Ömer Abdülaziz:"Saldırıya uğradık, hakarete uğradık, birçok kez tehdit edildik ve biz de bir şeyler yapmaya karar verdik."

Abdülaziz WhatsApp mesajlarında "elektronik ordu" için harika bir raporu Kaşıkçı'ya mail attığını söylemişti.

Kaşıkçı da cevap olarak. Raporun harika olduğunu , para işini halletmeye çalışacağını söylemişti.

Bir ay sonra Abdülaziz 5.000 dolar'ın hesabına geçtiğini söylemiş, Kaşıkçı ise "tamamdır" emojisi yollamıştı.

Fakat Ağutos ayının başlarında Abdülaziz mesajlarının deşifre olduğunu ve birçok kişinin evinin basılıp tutuklandığı, elektronik ordularının ortaya çıktığını söylemişti.

Kaşıkçı bunun nasıl olduğunu sorduğunda ise Ömer "Mutlaka bir açık olmalı." demişti. 3 dakika sonra Kaşıkçı şu mesajı yolladı:"Allah bize yardım etsin. Ailemizin güvenliği...

Olayla ilgili bir ilginç hadise daha ortaya çıktı 

Mayıs ayında iki Suud hükümet yetkilisi Montreal´de Abdülaziz ile görüştü ve MbS´den mesaj getirdiklerini söyledi. Veliaht Prens´in onu Twitter üzerinden izlediğini söyleyen adamlar, iş teklifinde bulunmak istediklerini belirttiler. Ardından Suud yetkililer, Ömer Abdülaziz´e Suudi konsolosluğuna giderek bazı belgeleri alabileceğini söylediler, fakat Kaşıkçı gitmemesi için onu uyardı ve sadece kalabalık yerlerde görüşme yapmasını söyledi.

2 Ekim günü kendisi tam tersini yaparak Istanbul´da Suud konsolosluğuna gitti ve korkunç bir cinayet ile organize bir şekilde öldürüldü

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE