Wednesday, 20 November 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

Çavuşoğlu'ndan Moğolistan'da MİT operasyonu iddiasına yalanlama

Moğolistan'da FETÖ mensubu bir Türk okul müdürünün kaçırılması ve Türkiye'ye götürülmesine Moğol yetkililerin engel olduğu iddialarına ilişkin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, böyle bir operasyonu ve operasyonun MİT tarafından düzenlendiği iddialarını reddetti.

2448 Toplam Gösterim
Çavuşoğlu'ndan Moğolistan'da MİT operasyonu iddiasına yalanlama

Reuters'in Moğolistan medyasına dayandırdığı habere göre FETÖ mensubu olduğu iddia edilen Veysel Akçay adlı Türk okul müdürü başkent Ulanbator'da kaçırılıp kentteki havalimanına götürüldü. 

Çok sayıda Moğolun sosyal medyada destek gösterdiği Akçay iddialara göre cuma sabahı evinden kaçırıldı. AFP'nin haberine göre Akçay'ı 5 kişi bir minibüse bindirip havalimanındaki uçağa bindirdi.

Ancak Akçay işe gitmeyince ailesi ve arkadaşları polise haber verdi. Moğol yetkililerin uçağı geçici olarak durdurmasıyla Akçay serbest kaldı. 

24 yıldır Moğolistan'da yaşayan Akçay'in FETÖ mensubu olduğu iddia ediliyordu. Sosyal medyada Akçay'a destek verenlerin havalimanında destek gösterisi yaptığı da görüldü.

MİT OPERASYONU İDDİALARI REDDEDİLDİ

Moğolistan Dış İlişkiler Bakanlığı'nın açıklamasına göre Türk Büyükelçiliği kaçırılma olayında ilgisi olduğunu reddetti. 

Moğol yetkililer de kaçırma girişimiyle ilgili ellerinde henüz yeterli bilgi olmadığını ve konu hakkında soruşturma başalttıklarını duyurdu.

Moğolistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı  Battsetseg Batmunkh iddiaların doğru olması halinde "bunun Moğolistan'ın egemenliğinin ve bağımsızlığının kabul edilemez bir ihlali olduğunu ve şiddetle karşı çıkacaklarını' söyledi.

Batmunkh bu açıklamayı Türk Büyükelçiliği'nden bir diplomatla yaptığı toplantı esnasında söyledi.

BİR AÇIKLAMA DA ÇAVUŞOĞLU'NDAN

Moğolistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada  ayrıca Dışişleri Bakanı Sogbatar Damdin'in Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile ‘kaçırma iddialarına ilişkin' telefonda görüştüğü vurgulandı.

AFP'nin aktardığı açıklamaya göre, Çavuşoğlu suçlamaları reddetti. Öte yandan Türkiye 2016'dan beri Moğolistan'dan ülkedeki FETÖ okullarını kapamasını istiyor.

Kararfetö,

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE