Wednesday, 03 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Tarih

Birleşik Krallık Hindistan´dan nasıl 45 trilyon dolar çaldı ?

Bir zamanlar Hindistan, Birleşik Krallığın sayısız sömürgesinden biriydi. Sömürge döneminde birçok zulme göğüs germek zorunda kalan Hintliler, bu baskılar altında eziliyordu

14112 Toplam Gösterim
Birleşik Krallık Hindistan´dan nasıl 45 trilyon dolar çaldı ?

Hintlilerin adeta kanını emen Ingiltere, kazanabileceği hiçbir ekonomik avantajdan vazgeçmeyip bu ülkeyi iliklerine kadar soyuyordu. Bu durum Utsa Patnaik isimli ekonomist tarafından yapılan araştırma ile birlikte birkez daha gün yüzüne çıkmış oldu.

Buna göre, Birleşik Krallık 1765 ve 1938 yılları arasında Hindistan´dan tam olarak 45 trilyon dolar gelir elde etti. Karşılaştıracak olursak, bu sayı Krallığın bugün ki gayri safi yurtiçi hasılasının tam 17 katı. Peki Ingilizler bu denli yüksek miktarda parayı tek bir koloni üzerinden nasıl elde etti ?

Bu sorunun cevabı ticaret sisteminde yatıyor. Doğu Indistan Şirketi 1765 yılında ülke üzerinde kontrolü ele geçirince vergi toplamaya başladı ve bu vergilerin üçte birinin akıllıca kullandı, zirâ Ingiliz kullanımı için Hint mallarının alınmasını sağladı. Kısacası Ingiliz tacirleri Hint mallarını kendi cebinden ödemek yerine, fakir çiftçilerden toplanan vergiler ile satın aldılar bu malları. Tüm bunları Hintli mal sahipleri farketmedi, edemediler zirâ vergileri toplayan, ardından malları satın almaya gelen kişiler aynı kişiler değildi.

“Çalıntı” diyebileceğimiz bu malların bir kısmı Ingiltere´ye gönderilirken bir kısmı ise başka ülkelere ihraç ediliyordu. Bu yol ile Birleşik Krallık bir para akışı sistemi kurmuş ve Avrupa´ya Hint mallarını vererek karşılığında Sanayileşme süreci için gerekli çelik gibi maddeleri elde ediyordu. Hatta bazı mallar için değerinin çok çok üstünde para alınıyordu.

1858 yılında British-Raj, yani Britanya Hindistanı kurulunca, Hintlilere mallarını direk olarak başka ülkelere ihrac etme izni verildi, fakat Krallığın bunun için de bir önlemi vardı elbette. Elde edilen gelirlerin yine son durak olarak Londra´ya ulaşması sağlandı.

Nasıl mı ? Çok kolay bir yöntem ile. Hint mallarını satın almak isteyenler bunu ancak özel olarak hazırlanan Konsey Faturaları ile yapabiliyordu. Peki bunlar nereden alınıyordu. Tabiki altın ve gümüş karşılığı Ingiltere, Londra´dan. Hintli mal sahipleri bu faturaları bozdurduklarında Hindistan rupisi alıyorlardı, fakat elbette yine Krallığın cebinden değil, onlar farkında olmadan yine onlardan alınan vergilerden ödeniyordu bu para.

Bu devasa sistem yüzyıllar boyunca Hindistan´da müthiş bir para akışı olmasına rağmen ülke ekonomisine eksi olarak yansıdı, zirâ paranın tamamı Hindistan´da kalmadan Britanya´ya akıyordu. Bundan doğan kötü ekonomik durum ise ülkedeki Britanya egemenliğini daha da artırdı.

Kısaca Ingiltere her yönden hakimiyetini büyük oranda Hindistan üzerine kurdu. Sadece finans yönünden avantaj olarak görmedi Hintlileri, aynı zamanda tıpkı Birinci Dünya Savaşında olduğu gibi savaşlarda da insan gücü kaynağı olarak değerlendirdi Hindistan´ı. 15 Ağustos 1947´de kazanılan bağımsızlığa rağmen ülkede halen Ingilizlerin güçlü etkisini görmek mümkün

Kaynal: https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/britain-stole-45-trillion-india-181206124830851.html

Çeviri: Bedrettin Bölükbaşı

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE