Sunday, 31 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Bilim ve Teknoloji

Biliminsanları dirençli bakterilerin bağışıklık sisteminden kaçma stratejisini ortaya çıkardı

Nature Dergisi'nin son sayısında yer alan bir makale, enfeksiyona uğrayan bakterilerin viral bir proteini görünmezlik pelerini olarak kullandıkları ve bağışıklık sisteminden bu sayede saklandıklarını ortaya koydu. Çığır açan buluşa Alman biliminsanları imza attı.

5760 Toplam Gösterim
Biliminsanları dirençli bakterilerin bağışıklık sisteminden kaçma stratejisini ortaya çıkardı

Nature, söz konusu yayını "Bakterinin düşmanı dostun değildir" başlığıyla paylaştı.

Tübingen Üniversitesi ve Alman Enfeksiyon Araştırmaları Merkezi (DZIF) araştırmacıları, oldukça dirençli olan bakterilerin bağışıklık sisteminden kaçış stratejilerini ortaya çıkardı.

David Gerlach, Yinglan Guo ve arkadaşları, Staphylococcus aureus bakterisini inceleyerek, söz konusu patojende dirence sebep olan proteinin yapısını ve işlevini çözmeyi başardı. Tedavi edilmesi zor insan enfeksiyonlarının önde gelen nedeni olarak gösterilen Staphylococcus aureus bakterisine virüs bulaşması halinde, mikrobun viral bir protein sentezlediğini ve bu protein yardımıyla bağışıklık sistemini atlattığını ortaya koydu. Çalışma geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ünlü Nature dergisinde yayınlandı.

Bilim adamları proteine ​​TarP adını verdi (Teikotikasit ribitol P). "Methicillin-resistant Staphylococcus aureus alters cell wall glycosylation to evade immunity" adlı makalede Metisiline dirençli Staphylococcus aureus'un immüniteyi önlemek için hücre duvarı glikosilasyonunu değiştirdiği anlatıldı.

Çalışma ekibinin liderlerinden, Tübingen Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hekimliği Enstitüsü'nden Profesör Andreas Peschel, "TarP, patojen yüzeyindeki karbonhidrat moleküllerinin modelini şu ana kadar bilinmeyen bir şekilde değiştirmektedir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi en önemli MRSA antijenine, teikotik aside karşı antikor üretememektedir. Bu durum bağışıklık sistemini kör etmekte ve en önemli silahını patojene karşı kaybetmektedir" dedi.

Biyokimya Mühendisliği Enstitüsü'nden Profesör Thilo Stehle ise “TarP'in keşfi bizim için tam anlamıyla sürpriz oldu. Bağışıklık sisteminin MRSA'ya karşı neden şansının olmadığını açıklığa kavuşturdu. Elde ettiğimiz bulgular, patojenlere karşı daha iyi tedavileri ve aşıları geliştirmemize yardımcı olacaktır." dedi.

Çalışmanın ilk yazarları olan David Gerlach ve Yinglan Guo, TarP'nin mekanizmasını ve yapısını açıklamayı başardıklarını dile getirdi. Gerlach, “Şimdi bu anahtar proteinin moleküler seviyede bir enzim olarak nasıl işlev gördüğüne dair ayrıntılı bir bilgiye sahibiz” dedi. TarP'nin yapı-fonksiyonunun analiz edilmesiyle birlikte, TarP'yi engelleyen yeni ilaçların geliştirilmesi için mükemmel bir temel oluşturmaktadır. Danimarka, Almanya, İngiltere, İtalya, Hollanda ve Güney Kore'den bilim insanlarını içeren disiplinler arası bir yaklaşım, bu çalışmanın başarısı için özellikle önemliydi." açıklamasında bulundu.

Gıda zehirlenmelerinin başlıca sebebi olan Staphylococcus aureus gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar dünya çapında birçok ölüme neden olmaktadır. Özellikle hastanelerde antibiyotik metisiline (kısa süreli MRSA) dirençli Staphylococcus aureus suşları korku salmaya devam etmektedir. Kasım ayının başında yayınlanan bir araştırmaya göre, 2015 yılında sadece AB'de multi dirençli patojenlerin neden olduğu yaklaşık 670 bin vaka kaydedilmiş ve 33 bin hastanın öldüğü bildirilmiştir.

Eha Çeviri: @ilhantalha

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE