Thursday, 20 June 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Orta Doğu

“Baskı altında” olan Trump, Erdoğan`dan Suriye'de Kürtler ile ilgili güvence istedi

Başkan Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında 23 Aralık tarihindeki konuşma hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, konuşmada Trump Erdoğan´a “geri çekilme kararından dolayı baskı altındayım” dedi ve Suriyeli Kürtlerin olası bir operasyon durumundaki kaderi hakkında güvence aldı.

3444 Toplam Gösterim
“Baskı altında” olan Trump, Erdoğan`dan Suriye'de Kürtler ile ilgili güvence istedi

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık´ta ABD askerlerinin Suriyeden çekileceğini açıklamasının ardından ülkedeki birçok kesimin ve YPG´nin tepkisini çekmişti. Kaynağa göre Trump, Erdoğan ile yaptığı görüşmede bir operasyon durumunda bu hamlenin insanı krize dönüşmeyeceğine ve bölgedeki istikrarı bozmayacağına dair güvence istedi.

Başkan Erdoğan ise, Türkiye‘nin kesinlikle Kürtleri hedef almadığını ve 300 bin Suriyeli Kürt mülteciye ev sahipliği yaptığını belirtti. Ayrıca Waşington kaynağından alınan bilgiye göre Erdoğan, YPG´nin Türkiye ve ABD tarafından terör örgütü olarak tanınan PKK´nın doğrudan Suriye kolu olduğunu ve Türkiye´nin bu terör örgütüne karşı askeri önlemler almaya hakkının olduğunu bir kez daha ifade etti.

Bunun yanı sıra 23 Aralık´ta yapılan görüşmede iki lider geri çekilmenin koordine edilmesi konusunda mutabık kaldı ve ABD Güvenlik Danışmanı Bolton´un 8 Ocak´ta beraberindeki heyet ile birlikte Türkiye´yi ziyaret etmesi kararlaştırıldı. Türk yetkililer “onların yol haritasını bilmeden Suriye´de birşey planlayamayız“ derken, Waşington kaynağı ülkesinin Türkiye´nin DEAŞ´a karşı yürütülen savaşta liderliği üstlenme ile ilgili planlarını öğrenmek istediğini ve Iran tehdidine karşı Türkiye´nin ne yapabileceğini konuşmak istediklerini ifade etti.

Son günlerde geri çekilmenin yavaş olacağina dair çoğalan açıklamaların ve belli bir süre verilmemesinin sorulması üzerine ise Türk yetkili ”ABD ordusu geri çekilme planlarını yavaşlatmaya çalışıyor, açıkcası bu bizim için daha iyi zirâ bizi tehlikeye atabilecek çok hızlı bir geri çekilme istemiyoruz“ dedi.

Ankara´daki kaynaklar, başka alanlarda da ilerleme kaydedildiğini dile getirdi. FETÖ örgütü elebaşi Fetullah Gülen´in iadesi ile ilgili temaslarda bulunmak üzere perşembe günü Ankara´ya aralarında FBI yetkililerinin de bulunduğu bir delegasyon geldi. Türk yetkili, bu delegasyonun video konferans yöntemi ile FETÖ üyeliğinden dolayı tutuklu bulunan kişileri sorguladığını belirtti ve ”bir hızlanma olduğunu, davaları ciddiye almaya başladıklarını“ söyledi. Ayrıca Waşington´un özellikle finanasal suçlamalar üzerinde durduğunu da beyan etti.

Şu an için dava ABD yetkililerine göre yetersiz delil içeriyor ve bu yüzden hâla duraksıyor, sonuç olarak ise Türkiye-ABD ilişkilerinde kilit nokta olmaya devam ediyor.

 Kaynak: https://www.middleeasteye.net/news/trump-under-pressure-sought-assurances-erdogan-syrian-kurds-1480793968

Çeviri: Bedrettin Bölükbaşı

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE