Wednesday, 19 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Avustralya’da çok su içtikleri gerekçesiyle 10.000 deve vurulacak

10.000 deve Güney Avustralya’daki susuzlukla mücadele kapsamında helikopterlerden vurulacak.

29628 Toplam Gösterim
Avustralya’da çok su içtikleri gerekçesiyle 10.000 deve vurulacak

Avustralya'da 10 bin deve, çok su içtikleri gerekçesiye, susuzlukla mücadele kapsamında helikopterlerden vurulacak.

Anangu Pitjantjatjara ve Yankunytjatjara(APY) bölgelerindeki Aborjin liderlerinin aldığı karar sonrası profesyonel avcılar, çarşamba gününden itibaren develeri avlamaya başlayacak.

Yerel halk develerin su depolarındaki ve su çeşmelerine gelerek çok fazla su içmesinden dolayı şikayetçi olduklarını söylüyor. Bölgedeki görevlilerden biri olan Marita Baker şunları söyledi:

"Bu sıcak ve rahatsız koşullara hapsolmuş durumdayız ve iyi hissetmiyoruz. Çünkü develer geliyor ve çitleri aşarak evlerin içine giriyor ve daha sonra klimaların içinde bulunan suyu bile içiyor."

Ayrıca develerin yaydıkları sera gazı miktarından dolayı da avlanacağı belirtildi. Resmi verilere göre bu hayvanlar doğaya yılda bir ton karbon dioksit salıyor.

Güney Avustralya İtfaiye Departmanı’nın sözcüsü, sayıları artan develerin, yerleşim yerlerinde birçok zarara yol açtığını söyledi. Develerin aileler ve yerleşim yerleri için büyük bir risk taşıdığını da sözlerine ekledi. Ayrıca bazı su kaynaklarını da kirlettiklerini belirtti.

Nüfusu kontrol etmek amaçlı yapılacak bu operasyon toplam 5 gün sürecek. Avustralya’da deve nüfusunun 1.2 milyon kadar olduğu belirtiliyor. Develerin cesetleri önce kurumaya bırakılacak ardından ya gömülecek ya da yakılacak.

Develer, Avustralya’ya 19. yüzyılda Afganistan’dan ve Hindistan’dan getirildi. İnşaat ve taşımacılık için yaygın bir şekilde kullanıldı.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/world/australasia/australia-wildfires-camels-shot-killed-helicopters-water-drought-bushfires-a9273366.html?utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=1578395026

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE