Monday, 30 March 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Avrupa Yahudileri kaşerut ve sünnet konusunda endişeli

En son olarak Belçika’nın Flemenkçe konuşulan kantonlarında diğer beş AB ülkesinde olduğu gibi kaşer kesimini yasaklaması ve geleneksel sünnetin hijyenik sebeplerle sorgulaması, Avrupalı Yahudi cemaatlerini endişelendiriyor.

1494 Toplam Gösterim
Avrupa Yahudileri kaşerut ve sünnet konusunda endişeli

Konu son olarak iki yılda bir gerçekleştirilen, Antwerp’teki Avrupa Hahamları Konferansında (CER) ele alındı.  

Beş AB ülkesinin kaşer et kesimini yasaklamasına ek olarak birçok birlik ülkesinde de yasama organları tıbbiolmayan geleneksel sünneti kontrol altına almayan hedefleyen yasa teklifleri tartışılıyor.Bu durum Yahudi kanunlarını (Alaha) eksiksiz uygulamak isteyen dini çevrelerde büyük endişe kaynağı.

Yahudi geleneklerine göre herhangi bir sağlık sorunu olmayan erkek bebeklerin doğduktan 8 gün sonra sünnet edilmesi gerekiyor. Tıbbi sünnet, zamanlama ve yöntem olarak Yahudi geleneklerine uygun hale getirilse bile sünneti yapan kişinin Yahudi olması gerekliliği uygulamada sorunlar yaratıyor.

Hahamlar konferansta geleneksel sünnetin Avrupalılar tarafından ilkel olarak algılandığını ancak Yahudi sünnetini yapan uygulamacıların (Moel) işlerini çok iyi bildiklerini ve babadan oğula geçen geleneklerle, sağlık şartlarına azami dikkat edildiğini savundu.Konferans Başkanı Rabbi Pinchas Goldschmidt konuşmasında son yıllarda Avrupa’ya göç eden yüzbinlerce Müslüman’a da dikkat çekti ve şunları belirtti: “Bir anda Avrupa’da yaşayan 40 milyon Müslüman’ın ileri yaşta yaptığı sünnette ortaya çıkan kazalar dikkat çekti. Bu kazaların sebebi de sünnetlerin yetkili olmayan, bilgisi eksik kişiler tarafından yapılmasıdır.Avrupalılar Müslümanlar baskı yapmak için bu tip yasakları çıkarmaya çalışırken bizim toplumumuza da zarar veriyor.”

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE