Saturday, 25 May 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Atlantic-Council düşünce kuruluşu, Ukrayna´yı Rusya ile savaşa ikna etmeye çalışıyor

Rusya´nın Azak Denizinde Ukrayna´ya ait üç savaş gemisine el koyup mürettebatı tutuklaması üzerine iki ülke arasından gerilim ciddi bir şekilde tırmandı. Her iki ülke de orduya hazır olma çağrısı yaptı ve tatbikatlar düzenledi,sınıra zırhlı araçlar yerleştirdi ve askeri takviyeler yaptı.

5400 Toplam Gösterim
Atlantic-Council düşünce kuruluşu, Ukrayna´yı Rusya ile savaşa ikna etmeye çalışıyor

NATO, Ukrayna´nın yanında olduğunu belirtti ve ABD askeri olmak üzere her türlü desteğin verileceğini ifade etti, hatta ordu dün Türkiye´nin Amerikan savaş gemilerinin Karadenize gideceği yönünde bilgilendirilmesini istedi.

Tüm bu olayların arasında Atlantic-Council düşünce kuruluşu Ukrayna´yı Rusya ile savaşa ikna etmeye çalışıyor. Atlantic Council´in Ukrayna blogunda, Amerikan Dış Siyaset Konseyinden üst düzey siyasi yetkili Stephen Blank şu öneride bulundu : Ukrayna, Moskova´nın Rusya ve Kırım´ı bağlaması için inşa ettiği Kerç köprüsünü askeri bir operasyon ile yok edip silahlı NATO gemilerini Azak Denizine davet etmeli.

Rusya´nın yaptıkları ile ilgili “Bunlar savaş eylemi, ABD´nin benzer eylemlerden dolayı 1812 yılında Ingiltere ile savaştığını unutmamalı” diyen Blank, Azak Denizine gitmesi gerektiği gemilerin aynı zamanda havadan da korunması gerektiğini belirtti. Parmak bastığı bir başka stratejik konu daha var ki, o da NATO´yu olaya dahil etmenin kontrolü tekrardan Ukrayna verecek olması, zirâ bu şekilde Putin´e Rusya için toprak kazanmadığı, aksine Ukrayna´yı tamamen kaybettiği mesajı verilecek.

Bu açıklamaların bir boyutu daha var. Atlantic Council çoğu Amerikan olan ve dünya çapında aktif rol alan şirketlerin işbirliğinden oluşuyor ve tabiki bunların arasında silah şirketleri de var. Finansörleri arasında Lockheed Martin, Thales, Raytheon, Airbus, Boeing ve daha niceleri var, bu şirketlerin tamamı askeri alanda faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda Atlantic Council çoğunlukla ABD hükümetinde görev almış kişiler ve eski ABD generalleri tarafından yönetiliyor. Durum böyle olunca, Ukrayna ve Rusya arasında bir savaşın silah şirketlerinin ve bu generallerin istekleriyle örtüşebileceği, bu yüzden Atlantic Council´in bu şekilde açıklamalar yaptığı sesleri yükseliyor.

Bedrettin Bölükbaşı

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE