Wednesday, 29 January 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Atatürk'e dönük çirkin yayını en şiddetli şekilde kınıyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Almanya'da bir televizyonun Atatürk'e yönelik çirkin yayınına ilişkin, "Bu yayını en şiddetli şekilde kınıyoruz, kabul edilemez buluyoruz. Bu yayın kuruluşu derhal milletimizden özür dilemeli." dedi.

1770 Toplam Gösterim
Atatürk'e dönük çirkin yayını en şiddetli şekilde kınıyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısı devam ederken gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

'Atatürk'e yönelik çirkin yayın kabul edilemez'

Sayın Cumhurbaşkanımıza dönük karalama kampanyası, neredeyse Almanya basınında bir yıl içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Tabii ki Kurucu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasına yapılan bu saygısızlığı hiçbir suretle kabul etmemiz mümkün değil. Bunu en şiddetli şekilde kınadığımızı belirtiyoruz ve şunu ifade etmek isteriz o yapılan yayının, o çirkin ifadelerin kesinlikle basın özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. Burada yapılan hakaretler doğrudan milletimize ve devletimize yapılmıştır. Gereğinin yapılması için de ilgili bakanlıklarımız faaliyete geçecektir aynı şekilde de oradaki vatandaşlarımız, STK'larımız da gereken tepkiyi göstermektedir.

Devletimizin kurucusuna, Atatürk'e dönük saygının gösterilmesi bir entellektüel egzersiz konusu değildir. Bu konuda herkesin gereken hassasiyete sahip olmasını bekliyoruz. Almanya'daki vatandaşlarımız da oranın vatandaşı olan soydaşlarımız var. Onların da vergileriyle yayın yapan bir kamu yayın kuruluşu bu. Bu yayının herhangi bir şekilde temel değerlerimize bir saldırı şeklinde asla tezahür etmemesi gerekir. Bir de tabii orada son derece planlı ve düzenli bir şekilde başka mahfillerde gördüğümüz şekilde Atatürk ile Alevi vatandaşlarımızı karşı karşıya getirme şeklinde çirkin bir provokasyona imza atılıyor. Bu yayın kuruluşu derhal Atatürk'ün manevi şahsiyetinden ve milletimizden özür dilemeli.

"Enes gözlerinden öpüyoruz"

NATO zirvesinden dönerken hepimizi üzen bir olay yaşandı. Biliyorsunuz Güngören Belediyesi'nde bir kardeşimize belediye başkan yardımcısının çirkin bir davranışı söz konusu oldu. Enes kardeşimize dönük bu çirkin davranış biçimi hepimize fevkalade üzmüştür. Buradan AK Parti MKYK'sından Enes'e sesleniyorum, Enes gözlerinden öpüyoruz, sana sevgilerimizi iletiyoruz. Seninle beraberiz, sana yapılan bu çirkin davranışı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu belediye başkan yardımcısı görevden alınmıştır. İnsanlık dışı bir davranış söz konusu olmuştur, herhangi bir yerde bir amir memur ilişkisi içerisinde doğru bulunmayan bir konu varsa bunun nasıl değerlendirileceği, buna dönük nasıl bir girişim yapılacağı kurallarla bellidir ama genç bir insanı bu şekilde, onurunu kıracak şekilde cezalandırma biçimi o genç insana bir zarar vermez bunu yapanın sicilini ortaya koyar. Bu belediye başkanlığından istifa eden şahsın, Belediye Meclis Üyeliği söz konusu. Hiçbir şekilde Belediye Meclis Üyeliğine devam etmesinde uygun bulmuyoruz. Belediye başkan yardımcılığından sonra bu görevden ayrılması gerektiğini değerlendiriyoruz.

"Ceren'i kaybetmekle birlikte hepimiz insanlığımızdan bir parçayı kaybettik"

Ceren'i kaybetmekle birlikte hepimiz insanlığımızdan bir parçayı kaybettik. Son derece üzücü bir şey, hepimizin kahrolduğu bir kayıp bu. Biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımız da annesi ve babası ile görüştü. Bundan sonraki süreçte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız süreceğe müdahil olmuştur. Bu kişinin en ağır cezayı alması için Bakanlığımız olaya müdahildir. Sayın Adalet Bakanımız gereken soruşturmaların başladığını, o cezaevi yönetimiyle ilgili bir zaaf var mıdır, eksik, ihmal var mıdır, bunlarla ilgili olarak gereken araştırmalar yapıldıktan sonra paylaşılacaktır.

Siyaset kurumu olarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapmaya gayret ediyoruz. Kuşkusuz partiler üstü bir meseledir, kuşkusuz siyasetin yapması gereken işler var, partilerin yapması gereken işler var, toplumun her kesiminin yapması gereken işler var. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu şiddet meselesiyle kadına dönük şiddetle ilgili olarak mücadele konusundaki talimatları çok nettir. En önemli yasal tedbirler alınacaktır, gereken mekanizmalar devreye sokulacaktır ama en önemlisi kültürel, ahlaki hassasiyetlerin giderek daha da güçlenmesi daha da pekiştirilmesi için şiddetin toplumun, toplum hayatının her alanından uzaklaştırılması özellikle kadına dönük şiddete özel bir mücadele biçiminin geliştirilmesi için gereken hassasiyetlerin oluşturulması gerekiyor. Ceren'in vasiyetine uyarak kendisine bir kere daha doğum gününü kutlayarak rahmetle anıyoruz. Hepimiz için çok acı bir kayıp, sözün bittiği yer denilebilecek bir noktadır burası.

"NATO Zirvesinde herkes Türkiye'nin vazgeçilmezliğine vurgu yaptı"

Cumhurbaşkanımızın NATO Toplantısı ile ilgili hem Türkiye'nin tezlerinin hem NATO ülkelerine hem de uluslararası kamuoyuna anlatılması bakımından partinin yapması gereken çalışmalar konusunda da ayrı talimatları oldu. Londra'da dörtlü Suriye Zirvesi'nde Cumhurbaşkanımız, liderlere Güvenli Bölge planını anlattı, diğer toplantı şubat ayı içinde gerçekleşecektir. Türkiye, NATO'nun bünyesinde parlak bir geçmişe sahiptir. Zirvede herkes Türkiye'nin vazgeçilmezliğine vurgu yaptı. Macron, Türkiye'nin NATO içerisindeki gücünün farkında. Asıl sorgulanması gerekenin Fransa olduğu ortadadır. Fransa, üzerine düşeni yapmayıp diğer ülkeleri eleştiriyor. 

"Dünyanın her yerinde ve Türkiye'de kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine geçişin şartları ve kuralları var"

İnfaz yasasında düzenleme, dünyanın her yerinde ve Türkiye'de kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine geçişin şartları ve kuralları var. Bu konuları bir sistem bütünlüğü içerisinde değerlendirmek için Adalet Bakanlığı çalışıyor.

"Bütün taraflar, herkes için faydalı bir noktada buluşacaktır"

Asgari ücret görüşmelerinde bütün taraflar, herkes için faydalı bir noktada buluşacaktır.

'Gündemde kıdem tazminatı konusu yok'

Kıdem tazminatıyla ilgili bir gündem yok. Bakanlıkla diğer gruplar arasındaki görüşmelerle yeri, zamanı geldiğinde varılacak bir sonuç.

TRT Haber

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE