Thursday, 28 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Almanya'da korku senaryosu gibi görünen tablo gerçek olabilir

Almanya'da koronavirüs enfeksiyonlarındaki hızlı artış nedeniyle tıbbi bakım sınırlarına ulaştı.

12144 Toplam Gösterim
Almanya'da korku senaryosu gibi görünen tablo gerçek olabilir

Salgından önce bile bakıcılar ve hemşireler için acil ihtiyaç duyulduğundan bahsediliyordu.

Buna ek olarak da, hızlı şekilde alınmış millarlarca meblağya rağmen yoğun bakım kapasitesine kısa sürede aşırı yüklenme olabilir.

Şansölye Angela Merkel, Almanya'daki korona virüsünün patlak vermesinden kısa bir süre sonra uzmanlardan aldığı bilgiye göre, nüfusun yüzde 60 ila 70'inin enfekte olacağını söyledi.

Berlin Charité'deki baş virolog Christian Drosten'e göre, uzun vadede çeyrek milyon insan korona virüsünden ölebilir.

"Toplam 83 milyon nüfusun ile üçte ikisi neredeyse 56 milyon kişi, bu, yayılmayı durdurmak için enfekte olmak zorunda.

Yüzde 0.5'lik bir ölüm oranı ile 278.000 korona ölümü bekleniyor”.

Drosten’ın “Neue Osnabrücker Zeitung" gazetesine yaptığı açıklama da, yüzde 0,5'lik ölüm oranı 278.000 korona ölümü ile sonuçlanacaktır dedi.

Ancak bu, zaman bileşeni gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Almanya'da ölüm oranı şu anda yüzde 0.4 civarında. Uzmanlara göre sayıların daha da artacağı çünkü bu artışlar da tıbbi tedarik durumunun da belirleyici olduğu vurgulanıyor.

Almanya'daki koronavirüs enfeksiyonlarının sayısı ve yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısı hızla artmaya devam ediyor.

Federal sağlık bakanlığı raporlarına göre, ülke çapında yaklaşık 500.000 yataklık hastahane mevcut. Buna iki katına çıkacak olan yaklaşık 28.000 yoğun bakım yatağı da dahil.

Ayrıca 20.000 solunum cihazı var.

Alman hastaneler derneği başkanı Gerald Gaß, geçen hafta "Handelsblatt" verdiği röportajda yoğun bakım yataklarının zaten yüzde 80 dolu olduğunu ve kriz zamanlarında “yüzde 100 kullanım olacaktır dedi.

Ancak, kapasiteler normal zamanlarda bile tam olarak kullanılamaz.

"Spiegel" tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2017 yılında 76 yoğun bakım ünitesinde personel yetersizliği nedeniyle yataklar kapatılıyordu.

Corona krizinden önce bile bir acil personel sıkıntısı vardı. Bu artık daha belirgin hale geldi.

Yoğun bakım tıp eğitimi almış personele ek olarak, normal hemşirelik personel eksikliği de var. Ayrıca, doğu Avrupa ülkelerinden gelen hemşireler koronavirüsün yayılması nedeniyle Federal Cumhuriyeti terk ediyorlar.

Evde Bakım ve Bakım Derneği (VHBP) Genel Müdürü Frederic Seebohm, ARD Magazin Report Mainz'a verdiği demeçte, “Paskalya'dan sonra 100.000 ila 200.000 kişinin artık kademeli olarak bakılamamasını bekliyoruz (...)", dedi.

Uzmanlara göre, solunum cihazların sayısı da bir sorun haline gelebilir. Federal hükümetin yüksek meblağ yardım sağlayıp 10.000 ek solunum cihazı sipariş etmesine rağmen, bu cihazların önce imal edilip teslim edilmesi gerekiyor.

Dünya çapında sadece birkaç üretici olduğundan ve talep şu anda çok yüksek olduğundan, teslimat darboğazları kaçınılmazdır. Bu aynı zamanda ECMO cihazlarını da kapsıyor. Ekstrakorporal membran oksijenizasyonu (ECMO) hayatı tehdit eden kalp ve akciğer yetmezliği durumlarında, bu organların görevini üstlenen bir makinedir.

Koronavirüs örneklerini inceleyen laboratuarlarda kapasite ve malzeme eksikliği de mevcut. Hamburg analiz laboratuarı başkanı Jens Heidrich “Tagesschau” ya verdiği röportajda sık ve tek kullanımlık “Pipet uçları” ve “ekstraksiyon kitleri” şu an da eksik dedi.

Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği de yaptığı açıklamada tıbbi müdahaleler de koruyucu ekipman ve dezenfektanın azaldığını açıkladı.

Buna ek olarak, yoğun bakım hekimleri tarafından eleştirilen önemli ilaçlar da büyük fiyat artışının olması. Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Tıbbı Derneği'nden Gernot Marx’ın yaptığı açıklamasın da önemli anestezikler durumunda malzemelerinin eksikliğine ek olarak, 20 kata varan muazzam fiyat artışları büyük endişe kaynağı oluşturduğunu söyledi. Örneğin, Propofol artık mevcut değil. ( Propofol ) anestezi indüksiyonu ve bazı durumlarda devamı için kullanılır.

Bu, acil hastalar için anestezinin risk altında olabileceği ve hastayı yoğun bakım ünitesinde solunum cihazıyla yapay uykuya koyma olasılığının ciddi şekilde kısıtlanabileceği anlamına geliyor.

Kaynak: TRT Deutsch

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE