Sunday, 05 July 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Avrupa

Almanya’da aşırı sağcı terör örgütüne operasyon

Almanya’da "Revolution Chemntiz" adlı aşırı sağcı terör örgütünü kurmakla suçlanan 6 kişi gözaltına alındı.

2976 Toplam Gösterim
Almanya’da aşırı sağcı terör örgütüne operasyon

Almanya'da Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, 20 ile 30 yaşları arasındaki 6 Alman vatandaşının bugün Saksonya ve Bavyera eyaletlerinde gözaltına alındığı, bunun yanı sıra çok sayıda evde arama yapıldığı belirtildi.

Aramalara 100'ün üzerinde polis katıldı 

Aramalara 100'ün üzerinde polisin katıldığı belirtilen açıklamada, zanlıların 2 hafta önce asayişi bozduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 31 yaşındaki Christian K. ile "Revolution Chemnitz" adlı aşırı sağcı terör örgütünü kurmakla suçlandığı vurgulandı.

Bu şahısların kendilerini Saksonya eyaletindeki Holigan ve neo-Nazi çevresinin "önderleri" gördüğü ifade edilen açıklamada, Christian K.'nin ise burada liderlik pozisyonunda olduğu belirtildi.

Örgüt 11 Eylül'de kuruldu

Açıklamada, elde edilen bugulara göre zanlıların 11 Eylül'de "Revolution Chemnitz" örgütünü kurduğu aktarıldı.

Örgütün, yabancılara ve siyasi olarak farklı düşünenlere silahlı saldırılar düzenlemeyi de hedeflediği vurgulanan açıklamada, bu bağlamda zanlıların yarı otomatik silah temini için çaba gösterdiği kaydedildi.

Örgüt üyelerinin başka aşırı sağcı gruplarla 14 Eylül’de Chemntiz kentinde yabancılara saldırdığı hatırlatılan açıklamada, soruşturmada elde edilen bilgilere göre bu saldırının "3 Ekim’de planlanan ve henüz aydınlatılmayan bir olay için deneme olduğunun belirtildiği" aktarıldı.

Zanlılar hakkında 21 Eylül’de suç örgütü kurmaktan soruşturma başlatıldığı, bu soruşturmalar sırasında örgütün terör eylemleri yapmayı hedeflediği yönünde ipuçlarının elde edildiği aktarılan açıklamada, Christian K. ve gözaltına alınan 6 kişinin bugün ve yarın tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkarılacağı kaydedildi.

Chemnitz olayları

Almanya Chemnitz'de 26 Ağustos Pazar sabahına karşı farklı milliyetlere sahip kişiler arasında çıkan tartışmada 3 kişi bıçaklanarak yaralanmış, yaralananlardan 35 yaşındaki bir Alman'ın hastanede yaşamını yitirmesinin ardından Iraklı ve Suriyeli 2 şüpheli gözaltına alınmış, daha sonra da tutuklanmıştı.

Bu olay üzerine kentte yabancı düşmanlığı içeren gösteriler düzenlenmiş, gösteri sırasında yabancı gibi görünen kişiler kovalanarak tartaklanmış ve dövülmüştü.

Irkçı gösteriler artarak devam etmiş, bunun yanı sıra yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı gösterilerle kentte tansiyon yükselmişti.

Irkçı gösterilerde, yabancı gibi görünen kişilere yönelik saldırılar Almanya'da büyük tepkiyle karşılanmıştı.

TRT Haber

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE