Monday, 21 October 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Algıların gerçeğin önüne geçtiği mecra: Sosyal medya

Sosyal medyada gerçekliğin kendini yitirmesi, algıların ve yalanların ön plana çıkması son dönemlerin en çok tartışılan konularından. Sahte haberlerin ve hayali olayların bir anda yayılması ve alıcısının çok fazla olması, gerçek bilgilerin ise yeterince alıcısının olmaması, sosyal medyada okuduğumuz bilgilerin doğruluğunu teyit etmemiz gerektiğini gösteriyor.

8112 Toplam Gösterim
Algıların gerçeğin önüne geçtiği mecra: Sosyal medya

Özellikle Türkiye'de son dönemde sosyal medya aracılığıyla yayılan yalan haberler ve gerçek dışı iddialar çokça konuşulmaya başlandı. Yalan haberlerle yeterince mücadele edilmemesi ise eleştiri konusu.

Şimdi anlatacağımız olay ise, sanal dünyada algının gerçeği nasıl yendiğini ve durumun vehametini gözler önüne seriyor.

Var olmayan bir restoran nasıl Londra’nın en iyi restoranı oldu?

Vice News’in yazar kadrosundan Oobah Butler 2018 yılının başında dünyanın en çok kullanılan gezi tavsiye uygulamalarından TripAdvisor’da bir restoran kaydı gerçekleştirdi.

Ancak restoran gerçekte yok. Butler bir web sitesi hazırlıyor. Sosyal medya hesaplarını kuruyor. Ve tamamen hayalde var olan restoran hayata geçiyor. İsmi ise “The Shed” (Kulübe).

Butler, The Shed’in sosyal medya hesaplarında paylaşmak için “yemek” fotoğrafları çekiyor ancak bunlar gerçek yemek bile değil. Örneğin “güzel bir yemek” gibi görünen tabaklardan biri tuvalet tabletinden oluşuyor.

The Shed’in tanıtımında “yalnızca rezervasyonla hizmet vermekte olan” bir restoran olduğu yazıyor. Butler arkadaşlarına TripAdvisor’a girip “olmayan restoranı” hakkında pozitif yorum yapmalarını istiyor

Pozitif yorumlar arttıkça The Shed’in TripAdvisor’daki puanı yükseliyor ve insanlar rezervasyon için aramaya başlıyor. Butler arayanlara tamamen dolu olduklarını, belki 6-7 hafta böyle süreceğini söylüyor.

Bu arada sistematik olarak pozitif yorumlara devam ediyor. Instagram hesabından düzenli olarak paylaşımlar yapıyor ve “olmayan restoran” The Shed dilden dile yayılmaya başlıyor.

Butler sadece bu yalanını aynı şekilde sürdürerek The Shed’i TripAdvisor’da 5 tam puan ve mükemmel yorumlarla Londra’nın bir numaralı restoranı haline getiriyor

Sonunda The Shed’e gelmek için haftalardır sırada bekleyen müşterileri arayarak restoranın müsait olduğunu ve gelmek isteyip istemediklerini soruyor. Hepsi çok mutlu oluyor. Bu kişilerin bir kısmı Paris'ten kalkıp gelecek.

Tabi ortada restoran yok, arka bahçeye açılan evin için dökülüyor, küçücük bir mutfak var. Butler hazırlıklara başlıyor. Bahçeyi donatıyor. Yemek servisi için alışveriş yapıyor

Yemek alışverişi ise hazır yemekler. Mikrodalgada ısıtıp müşteriye verilecek. Londra’nın en iyi restoranına gelen kim yemeğin kalitesine “kötü” deme lüksünü sahip ki.!!

Müşteriler geldiğinde onları bu özel deneyim için bahçeye götürürken gözlerini bağlıyor. Bir arkadaşı DJ oluyor. Mikrodalgada ısıttığı yiyecekleri misafirlere veriyor.

Mikrodalgadan çıkardığı yemekleri tabaklara dökerken:) Ve keyifle bu "deneyimi yaşayan" müşteriler.

 

Aydın Öztürk

Kaynak; 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE