Sunday, 26 January 2020
.
.
chevron_left chevron_right
İş & Ekonomi

Akdeniz’e 2. sondaj gemisi

Türkiye Petrolleri, Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine hız vermek için bir gemi daha satın aldı. 262.5 milyon dolara satın alınan Deepsea Metro I, ilk sondaj gemimiz Fatih’le birlikte araştırma filomuza dahil olacak.

4008 Toplam Gösterim
Akdeniz’e 2. sondaj gemisi

Doğu Akdeniz’de Yunan tacizi altında Barbaros Hayrettin Paşa gemisi sismik çalışmalarını sürdürürken Fatih gemisi de sondaja hazırlanıyor. Türkiye Petrolleri (TP), Doğu Akdeniz’de artan ihtiyaç üzerine ikinci sondaj gemisini de aldı. Fatih sondaj gemisine kardeş geldi. TP, Deepsea Metro I sondaj gemisini de 262.5 milyon dolara satın aldı. Olası uluslararası baskılara karşı faaliyetlerini milli imkanlarla yapmaya hazırlanan Türkiye, Fatih’ten hemen sonra Doğu Akdeniz’e ikinci sondaj gemisini de gönderecek. Türkiye’nin sondaj gemileri sayısının daha da artabileceği belirtilirken uzmanlar, bu gemilerin üzerinde görev yapacak hizmet vericilerin yetenekli, deneyimli ve milli isimler arasından tercih edilmesi gerektiğine işaret ediyorlar.

2011’DE İNŞA EDİLDİ

Türkiye Petrolleri'nin 154 milyon dolara satın alarak adını Fatih olarak değiştirdiği derin deniz sondaj gemisi Deepsea Metro II’nin kardeşi Deepsea Metro I, 262.5 milyon dolara satıldı. Alıcının kim olduğu henüz açıklanmadı. Ancak bir süredir, ikinci bir sondaj gemisi almak isteyen TP’nin Fatih’in kardeşi Deepsea Metro I ile yakından ilgilendiği bilindiğinden, alıcının TP olduğu belirtiliyor. Yeni Şafak’a bilgi veren kaynaklar, TP’nin Deepsea Metro I’i satın aldığını bildirdi. TP, Hyundai Heavy Endüstri’nin 2011 yılında inşa ettiği Deepsea Metro I’i Odjfell Firmasından satın aldı. Gemi, Brezilya Off Shore sahasında Vietnam’da sorun olunca kızağa çekilmiş ve 2017 yılından bu yana da rutin bakımları yapılmak suretiyle “warm stacked” pozisyonunda tutuluyordu

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE