Friday, 29 May 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

AİHM Hendek Terörü İle İlgili Yapılan Başvuruyu Reddeti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015-2016 yıllarındaki olaylar sırasında Cizre, Silopi ve Sur'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu reddetti.

5520 Toplam Gösterim
AİHM Hendek Terörü İle İlgili Yapılan Başvuruyu Reddeti

AİHM, 2015-2016 yıllarında Cizre, Silopi ve Sur’da ‘hendek olayları’ denilen terör olaylarının bastırılmasına yönelik uygulanan sokağa çıkma yasağı ve yürütülen operasyonlarla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu reddetti.

AİHM, Kürt illerinde 2015 ve 2016 yıllarındaki olaylar sırasında uygulanan sokağa çıkma yasağı ve yürütülen operasyonlarla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu daha karara bağladı.

Başvuruları inceleyen AİHM 32 başvuruyu da oy birliğiyle reddetti.

 “Hendek” olayları sırasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına ilişkin AİHM'e toplamda 34 başvuru yapıldı.

Türkiye Adalet Bakanlığınca hazırlanan yazılı görüşler, 13 Temmuz 2017'de AİHM'e iletildi. AİHM, yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğinin savunulduğu bu 34 başvuru arasından daha önce 2 başvuruyu duruşmalı olarak incelemeye karar verdi.

Strazburg'da 13 Kasım 2018'de görülen duruşmanın ardından AİHM, 29 Ocak 2019'da açıkladığı kararlarla söz konusu 2 başvuruyu kabul edilemez buldu.

Kararda, AİHM yetkisinin ikincilliğine atıf yapılarak başvurucuların, AİHM'den önce şikayetlerini Türk mahkemeleri önünde dile getirmeleri gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda özellikle başvuranlar tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvurularla ilgili incelemenin henüz sürdüğüne işaret edildi. Kararda, Anayasa Mahkemesi'nin tüketilmesi gereken ve etkili iç hukuk yolu olduğu vurgulandı.

AİHM, 4 Nisan 2019 tarihinde verdiği kararlarla, daha önceki kararlarına atıfta bulunarak Anayasa Mahkemesi önündeki başvuruların henüz inceleme aşamasında olduğunu, bu nedenle etkili iç hukuk yollarının tüketilmediğini belirtti ve diğer 32 başvuruyu da kabul edilemez buldu.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE