Wednesday, 29 January 2020
.
.
chevron_left chevron_right
ABD

ABD'nin Florida eyaletinde donanmaya ait askeri üste silahlı saldırı: 4 ölü 10 yaralı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde donanmaya ait bir üste silahlı saldırı düzenlendi.

1746 Toplam Gösterim
ABD'nin Florida eyaletinde donanmaya ait askeri üste silahlı saldırı: 4 ölü 10 yaralı

Üssün bulunduğu Escambia Şerifliği Sözcüsü Amber Southard, kolluk kuvvetlerinin, Donanma Hava İstasyonu Pensacola'da silahlı saldırı düzenleyen kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Olayda bir kişi de saldırganın ateşinde hayatını kaybetti.

AP haber ajansı saldırıda yaralanan 10 kişinin yakındaki hastanelere nakledildiğini saldırganın da öldürüldüğünü duyurdu.

Yerel yetkililer ve Donanma Hava İstasyonu Pensacola'nın Facebook sayfasında da üssün girişlerinin kapatıldığı belirtildi.

Amerikan medyası, askeri yetkililere dayandırarak verdiği haberinde saldırının sabah saat 06:30 sularında başladığını aktardı.

Üste 16 binden fazla askeri, 7 bin 400 de sivil personel görev yapıyor. Saldırının nedeni ve saldırganın kimliği hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Florida Valisi: Saldırgan Suudi hava kuvvetlerinden

Florida Valisi Ron DeSantis, konuya ilişki gazetecilere yaptığı açıklamada saldırganın Suudi hava kuvvvetlerine bağlı olduğunu belirtti.

DeSantis, "Belli ki bu şahsın yabancı uyruklu olduğu, Suudi hava kuvvetlerinin bir parçası olduğu ve daha sonra eğitim almak üzere topraklarımıza geldiği hakkında bir çok soru ortaya çıkacak. Suudi Arabistan hükümetinin kurbanlar için işleri daha iyi hale getirmesi gerekiyor ve saldırganın onların vatandaşlarından biri olduğu göz önüne alındığında buradakilere borçlu olacaklarını düşünüyorum" dedi.

Pensacola Belediye Başkanı Grover Robinson ise yaptığı açıklamada saldırının ardından Beyaz Saray'la iletişime geçtiklerini söyledi.

Robinson, "Valilik ve Beyaz Saray bizimle temasa geçti ve sahip oldukları tüm imkanları bize sunacaklarını söylediler" ifadelerini kullandı.

Suudi Kralından taziye mesajı

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in saldırı nedeniyle kendisini telefonla arayarak taziye mesajı ilettiğini söyledi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Suudi Kralının kendisine, saldırının 'hiçbir biçimde ve şekilde' Suudi vatandaşlarını yansıtmadığını söylediğini aktaran Trump, şunları söyledi:

"Kral, Suudi halkının saldırganın barbarca eylemlerinden ötürü büyük ölçüde öfkeli olduğunu ve bu şahsın, Amerikan halkını seven Suudi halkının duygularını hiçbir şekilde ve biçimde temsil etmediğini söyledi."

Euronews / Sputnik

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE