22:44:3106 Ağustos, 2020

İstanbul 24 Açık
%-5.2
BIST
1034.4
%0.00
DOLAR
7.34
%0.00
EURO
8.64
%-0.03
ALTIN
474.49
abd-de-silahli-gostericiler-polis-kursunuyla-oldurulen-kadin-icin-adalet-istedi
27 Temmuz 2020 12:15

abd-de-silahli-gostericiler-polis-kursunuyla-oldurulen-kadin-icin-adalet-istedi

ABD'nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde siyah bir milis grubun üyeleri, evine giren polisler tarafından öldürülen 'Breonna Taylor için adalet istedi.

ABD'nin Kentucky eyaletinde geçtiğimiz Mart ayında evini basan polis ekipleri tarafından öldürülen 26 yaşındaki acil tıp teknisyeni Breonna Taylor'un ölümü, memleketi Louisville'de protesto edildi.

Yarı otomatik silahlar ve siyah paramiliter kıyafetlerle bir araya gelen NFAC milis grubunun üyesi olan göstericiler, genç kadının ölümünün araştırılması ve sürecin şeffaflaştırılması çağrısında bulundu. Grubun lideri John "Grandmaster Jay" Johnson, "Bize ne yaptığınızı söylemezseniz, hiçbir şey yapmıyor olduğunuzu düşüneceğiz" ifadelerini kullandı.

Polis, NFAC mensubu göstericiler ile bu gruptan daha küçük bir silahlı gruptan oluşan karşıt göstericiler arasında emniyet şeridi çekti.

Aynı gruptan üç kişi, yürüyüşün başında silahlardan birinin yanlışlıkla ateş alması sonucu hafif yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Polis, olayın soruşturulduğunu duyurdu.

Breonna Taylor'un ölümü, George Floyd eylemlerinde adalet çağrısı yapılan polis şiddeti olayları arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz 13 Mart'ta sağlık çalışanı Breonna Taylor, Louisville'deki evinde polis tarafından düzenlenen baskında 8 kurşunla vurularak hayatını kaybetmişti. Polis, uyuşturucu operasyonu kapsamında kapıyı kırarak eve girmişti. Evde uyuşturucu maddeye rastlanmamıştı.

Olayın ardından bir polis memuru kovulurken, diğer iki polis ise idari izne çıkarılmıştı. 

Olaya karışan polislerden hiçbirine yönelik adli soruşturma başlatılmadı.

Sputnik

Emoji ile tepki ver

0 Yorum