Saturday, 20 April 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Türkiye İle İlgili Rapor ABD Kongresinde

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından kongreye gönderilen bir raporda, Türkiye´nin Rusya´dan S-400 hava savunma sistemi alması durumunda F-35 savaş uçağı programından çıkarılma riskini aldığı belirtiliyor.

6342 Toplam Gösterim
Türkiye İle İlgili Rapor ABD Kongresinde

Kongreye sunulan raporda, bu projeye 1,25 milyar dolar yatırım yapan Türkiye´nin “önemli bir proje ortağı olmasına rağmen S-400 almakta ısrarcı olması durumunda yönetimin Türkiye´nin sekiz daimi ortak ülkeden biri olarak projeye dahil olmasının gözden geçirileceği” ifade ediliyor. Savunma Departmanına göre Türkiye F-35 uçaklarının her türlü modeli ve müşterisi için parçalar üretiyor. Türkiye projede ana uçak gövdesi, iniş takımları ve kokpit ekranı gibi vazgeçilmez parçaların üreticisi. Toplamda on Türk savunma şirketi F-35 için 12 milyar dolar değerinde parçalar üretiyor. Senatörler Thom Tillis ve Jeanne Shaheen´in ısrarı üzerine ABD-Türkiye ilişkilerini ele alan gizli bir rapor hazırlanılmasına karar verildi. Bu rapor gelene kadar Türkiye´ye kesinlikle F-35 satışı yapılmaması kararı alındı. Talep edilen bu rapor Kasım ayının başlarında sonuçlandı. S-400 sistemi, önceki hava savunma sistemlerine nazaran daha yüksek irtifadaki uçakları vurabiliyor. F-35 uçakları ise hassas bir şekilde bu sistemleri etkisiz kılacak şekilde tasarlandı. Bu noktada ABD yetkililerinin endişesi ise, Türkiye´nin her ikisinede sahip olması durumunda bu sistemi çözebileceği ve S-400leri dahada geliştirebileceği ihtimali. Amerika her nekadar bu hadise ile ilgili endişeli olsada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kısa bir süre önce anlaşmanın yapıldığını ve artık ger dönüş olmadığını dile getirmişti. Ilerde şartlar oluşması durumunda ABD sistemlerinede kapıyı açık bırakmıştı. Kongreye gönderilen raporda Türkiye´nin bu durumun anlaşılabilir olduğu, zirâ ülkenin uzun süredir hava savunma sistemi arayışı içerisinde olduğu beyan edildi. Ayrıca ABD yönetiminin NATO sistemlerine uygun şekilde güçlü bir paket hazırladığı ifade ediliyor. Pentagona göre, Türkiye'yi S-400´den vazgeçirebilecek tek alternatif bu. Bunun yanı sıra Türkiye´nin “özel konumu ile önemli bir yere sahip olduğuna ve gerginliklere rağmen birçok alanda üretken bir askeri ortak olmaya devam ettiğine” dikkat çekildi.

ABD, Türkiye’nin Rus S-400 Hava Savunma Sistemini tedarik etme kararına karşı çıkıyor ve Türkiye'yi alternatif bir füze savunma sistemi olarak gördüğü Patriot'u satın almaya ikna etmeye çalışıyor.

ABD Kongresi, Rus silahlarını satın alan herhangi bir ülkeye yaptırım uygulamak için şimdiden yasa çıkardı.

(Bloomberg)

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE