Friday, 28 February 2020
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

ABD Körfez’deki saldırılarla ilgili İran’ı işaret ediyor

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin üst düzey isimleri, İran ve ajanlarının ABD’nin bölgedeki çıkarlarına saldırı hazırlığında olduğuna atıfta bulunan istihbarat bilgileri ışığında, Washington’un Körfez bölgesine asker göndermeye iten sebepleri açıklamak üzere Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerine kapalı oturumda gizli bir brifing verdi.

1440 Toplam Gösterim
ABD Körfez’deki saldırılarla ilgili İran’ı işaret ediyor

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin üst düzey isimleri, İran ve ajanlarının ABD’nin bölgedeki çıkarlarına saldırı hazırlığında olduğuna atıfta bulunan istihbarat bilgileri ışığında, Washington’un Körfez bölgesine asker göndermeye iten sebepleri açıklamak üzere Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerine kapalı oturumda gizli bir brifing verdi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick  Shanahan, CIA Direktörü Gina Haspel ve ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, Kongre üyelerine İran’ın Ortadoğu’daki tehditlerine ilişkin bilgiler verilen kapalı oturuma katılan isimler oldu.

Pompeo brifingden önce yaptığı açıklamada,  İran’ın Körfez petrol çıkarlarını sabote etme konusundaki sorumluluğunun ‘çok mümkün’ olduğunu dile getirerek, yine de Washington’un, petrol tankerlerinin sabotajı veya Suudi Arabistan’daki petrol pompa istasyonlarını hedef alan drone saldırısı hakkında kamuya sunulabilecek şekilde nihai bir sonuca varamadığını dile getirdi.

Pompeo, bir radyoya verdiği demeçte, “Son on yılda gördüğümüz tüm bölgesel çatışmaları göz önüne alırsak, bu saldırıların arkasında İran'ın olması çok mümkün görünüyor. En önemli şey, ABD'nin çıkarlarını korumak için önlemler almaya devam etmek ve İran’ı bölgedeki kötü davranışlarından caydırmak için çalışmak” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Pompeo, Washington'daki Heritage Enstitüsü'nde yaptığı bir konuşmada ise, geçtiğimiz hafta meydana gelen saldırıların sorumlusunu belirlemek için yürütülen soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

İran’ın, kendisine yönelik yaptırımların kaldırılması için Washington tarafından önerilen 12 koşuldan hiçbirini uygulamadığını dile getiren Pompeo, ABD yönetiminin İran'ın saldırılarına karşı çıkarları ve müttefiklerini savunma konusundaki kararlılığını da vurguladı.

Pompeo, eski Dışişleri Bakanı John Kerry’e atıfta bulunarak,eski ABD’li yetkililerin, ‘İranlılarla temasa geçerek onları Trump yönetimiyle müzakere etmeme yönünde ikna etttiğini ve seçimden sonra iç gelişmeleri beklemeye çalıştıklarını söyleyerek eleştirdi.

“Risklerin hala yüksek olduğu bir dönemdeyiz”

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise brifing öncesinde, USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile B-52 bombardıman uçaklarının Körfez'de konuşlandırılmasını savunarak,  bu adımın ‘Amerikalılara karşı saldırı riskini önleme’ amacı taşıdığının altını çizdi.

Shanahan, “Risklerin hala yüksek olduğu bir dönemdeyiz.Misyonumuz, İranlıların hesaplamalarda hata yapmadıklarından emin olmak” dedi.

Trump’ın, Pazartesi günü yaptığı, İran’ın düşmanca yaklaşımlarına en sert şekilde tepki verileceğini vurgulayan açıklamalarına değinen Shanahan, ABD’nin İran tehditlerine karşı askeri yanıtının şimdiden Tahran üzerinde etkisini hissettirdiğini savundu.

"Adımlarımız çok ihtiyatlıydı ve Amerikalılara yönelik saldırı riskini önleyebildik" diyen Shanahan,"Bir tehlike var ve bununla ilgileniyoruz. Bu belirlediğimiz tehditlerin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Bence temkinli cevabımız İranlıların düşünmeleri için zaman verdi" yorumunda bulundu.

Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerine, İran ile yaşanan gerginlikle ilgili geçtiğimiz hafta gizli raporlar sunulmuştu.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan brifing aldıktan sonra yaptığı açıklamada, “Geride kalan birkaç hafta süresince İran’ın petrol boru hatlarına ve diğer ülkelerin gemilerine saldırdığı ve Amerika’nın Irak’taki çıkarlarına yönelik tehdit oluşturduğu çok net” şeklinde konuştu.

Trump’ın iki ana hedefi var

Siyasive diplomatik kaynaklar, Trump’ın İran’a uyguladığını büyük baskıyla iki ana hedefe ulaşmak istediğine inanıyor.

Bunlardan ilki, rejimi devirmek hedefi olmasa da, halkın hoşnutsuzluğu karşısında rejimin dizginlenmesine yol açabilecek şekilde İran’da ekonomik sıkıntı yaratmak. Bu hedefe yakın sonuçlar elde edilebilir.

İkincisi ise, İran rejim liderlerini,muhtemelen Trump’ın kendisiyle müzakere masasına oturmaya ikna etmek. İran liderlerinin açıklamalarına göre bu gerçekleşmesi uzak bir hedef olarak görülüyor.

Trump’ın politikaları başarılı görünüyor

Şarku’l Avsat’a konuşan, ABD'deki Oklahoma Üniversitesi'nin Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Başkanı Prof. Joshua Landis, İran dosyasıyla ilgili olarak önceki yönetimlerin yetersizliğini telafi etme yolunda Başkan Trump’ın politikalarının başarılı göründüğünü belirtti.

Temsilciler  Meclisi ve Senato’dan, Cumhuriyetçi ve Demokrat 400 senatörün Trump’a açık bir mektup göndererek, ABD kuvvetlerinin Suriye’deki varlığını devamını talep ettiğini söyleyen Landis, bu adımın İran’ın Suriye’deki varlığını hedef aldığını vurguladı.

Tahran'daki çıkmazın ışığında, İran'a uygulanan azami baskı politikasının meyve verebileceğine işaret eden Landis, İran’ın, ABD’nin baskısı sonucu ortaya çıkacak iç gelişmelere yol açması beklenen yankıları durdurması için çok geç kaldığını ve bölge ülkeleri karşısında zayıflayacağını öne sürdü.

İran’ın ABD ile çatışmaya giremeyeceğini söyleyerek, savaş olasılığını reddeden Landis, yine de Tahran’ın bazı çıkarlar ve Amerikan varlığına saldırmak için araçlarını hareket ettirebileceğine dikkat çekti.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE