Friday, 24 May 2019
.
.
chevron_left chevron_right
ABD

ABD Başkanı Trump'ın, yabancı ülkelerde konuşlu ABD askerleri için yeni planı

Trump yıllarca ABD askerlerini misafir eden üslerin ABD’ye yeterince para ödemediği konusunda eleştirdi. Şimdi ise ödeşmek istiyor.

3564 Toplam Gösterim
ABD Başkanı Trump'ın, yabancı ülkelerde konuşlu ABD askerleri için yeni planı

Japonya, Almanya ve diğer ülkelerden Amerikan askeri ağırladıkları için askerlerin ücretlerinin tamamını ve de ekstra olarak da yüzde 50 bir ödeme talep edileceği konusunda yetkililer bilgilendirildi.

Yeni tam ücret ve yüzde 50 ekstra paketi kapsamında ABD’ye ödeme yapacak olan ülkeler şu anki ödedikleri miktardan 5-6 kat daha fazla ödeyebilirler. Trump aylardır bu fikrin uygulamaya geçmesi için uğraş veriyor. Onun ısrarı az kalsın Güney Kore olan 28.000 Amerikan askerinin ülkedeki durumu konusundaki müzakereleri bitirecekti.

Elinde yeni ücret paketiyle ilgili bir notla Kore’ye giden Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton görüşmelere hükmetti. Trump’ın kadrosu bu hareketi artan savunma giderlerini karşılamak üzere atılan bir adım olarak görüyor.

Trump’ın iddiasına göre müttefik devletler üzerinde oluşturulan baskı müttefiklerin daha fazla harcama yapmasına neden oldu. Ama kendisi bu artışın yavaş olmasından dolayı kızgın.

Trump, Pentagon’da 17 Haziran’da yaptığı konuşmada ‘’Zengin ülkeleri her türlü koşullarda koruyoruz, başkaları için aptal olamayız’’

Yetkililer daha fazla para ödenmesini istemenin birçok farklı fikirden sadece bir tanesi olduğunu ve de bunun şartlarının iyileştirilebileceğini söyledi. Washington’da Stratejik ve Uluslararası Araştırma Merkezi’nde danışman olan Victor Cha, Güney Kore’den tam ücrete ek olarak yüzde 50 fazla istemenin başarısızlıkla sonuçlandığını hatırlattı. Ama bunu Güney Kore’den istemenin açık bir mesaj içerdiğini aktardı.

Amerikan ordusu hiçbir ülke ile olmadığı kadar Güney Kore ordusuyla iç içe.

Bunun diğer ülkeler için açık bir mesaj olduğu anlaşılıyor sözlerini kullandı. Başka bir sorun ise bu ülkelerin Amerikan askerini isteyip istemedikleri.

Polonya, Amerikan askerlerini istediklerini açıkça söylese de Almanya ve Japonya gibi bazı ülkeler Amerikan askerine evvelden beri karşı çıkıyor. İyi hal indirimi Şu anki yetkililer açıkça konuşulması istenmeyen bir program hakkında bilgilendirildiler. Daha fazla para istemenin yanı sıra ülkelerin deniz aşırı yerlerde ABD neler yapmasını istemeleri de ayrı bir koz olarak kullanılacak.

Pentagon’da yetkililer iki formülün hesaplanması üzerinde durdu. İlki Almanya gibi bir ülkenin ne kadar ödeme yapacağı ikincisi ise politikalarını ABD ile uyumlu bir şekilde geliştiren ülkelere yapılacak olan indirim. Almanya şu an Amerikan askerlerinin giderlerinin yüzde 28’ini(yaklaşık olarak yıllık 1 milyar dolar) karşılıyor. Yeni paket ile bu ödemeler birkaç katına çıkabilir.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nde konuşmacı Garrett Marquis şunları söyledi: ‘’Müttefiklerin ortak savunma ve adil miktarda yük karşılama ABD’nin uzun zamandır bir amacı olmuştur.’’ Ayrıca Amerikan halkının en iyisini alacağını ama şu anki fikirler hakkında açıkça bir şey söylemeyeceğini ekledi. Bu konudaki tartışmalar onlarca yıldır devam ediyor.

Tokyo ve Washington, Okinawa’daki Amerikan askerleri bulunması konusunda uzun yıllardır karşı karşıya geliyor şimdi söz konusu olan yeni paket ise bu tartışmaya daha da ileri götürecek gibi görünüyor.

ABD’nin istediği başka bir ülkenin koruyucusu olmak değil müttefiği olmak sözlerini kullanan eski Beyaz Saray sözcüsü Stephen Bannon’un sözleri akıllara geldi. ABD, Almanya’da birçok önemli tesise bel bağlamış durumda; Landstuhl bölgesel medikal tesisi, Ramstein hava üssü. Landstuhl üssü ABD’nin Irak’ta yaralanan askerlerinin tedavi gördüğü dev bir tesis olma özelliği taşıyor. Almanya ayrıca ABD’nin Afrika üssüne de ev sahipliği yapıyor. Yani ABD kendi işine geldiği için bu tesisleri Almanya’da olmasını istiyor. Almanya’nın bu tesislerden herhangi bir savunma anlamında gördüğü bir fayda yok.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE