Thursday, 21 November 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

ABD basını Trump’ın Prens Selman’a arka çıkmasını ağır eleştiriyor

WP´de yayınlanan bir makalede, Donald Trump´ın güce çok değer verdiği, fakat Suudlara karşı koymak durumunda kalınca sergilediği isteksizliğinin kamuoyu tarafından bir zayıflık olarak algılanabileceği dile getirildi.

2514 Toplam Gösterim
ABD basını Trump’ın Prens Selman’a arka çıkmasını ağır eleştiriyor

Makalede, birçok kanıtın Kaşıkçı´nın ölüm emrinin Veliaht Prens Bin Salman tarafından verildiği iddialarını güçlendirmesine rağmen, Trump´ın bir yaptırım uygulamaktansa, Veliaht Prens hakkında övgü dolu sözler sarf etmeye devam ettiği belirtildi.

Kaşıkçı hadisesinin Trump döneminin en geniş kapsamlı sonuçları olan dış siyasi kriz haline geldiğine dikkat çekilen haberde, ayrıca Senatör Lindsey Graham´ın ortadoğu bölgesine güçlü bir mesaj gönderilmesi gerektiği yönündeki sözlerine de yer verildi.

Birçok danışmana göre, Trump Suudi Arabistan´ın böylesine barbar bir hadiseden ceza almadan kurtulmasına göz yumarsa, Suudlar ve diğer otoriter rejimler karşısında güçlü görünümünü kaybedecek ve ABD´nin ahlak ve insan hakları örneği statüsü kaybedilecek.

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Richard N. Haass´a göre, ABD prensip ve değerler dışında kurgulanmış, ticari anlayış ve ahlaki değerlerin eksikliğinin karışımı bir dış politikaya sahip olma yönünde ilerliyor.

Obama döneminde Beyaz Saray´da görev yapan stratejist David Axelrod ise, Trump´ın, işine yarayacağını düşündüğü müttefiklerle kamuoyunun kınamalarına karşı durmayı zekice ve güçlü bir tavır olarak gördüğünü söyledi. “Kim Jong Un dünyadaki en kötü insan hakları ihlalcilerinden biri, kendi kardeşini öldürdü, fakat Trump onu seviyor, çünkü işine yarayacağını düşünüyor.” diyen Axelrod, “her zaman bir anlaşma ile bir şeyler koparabilirmiyim, bunu düşünüyor.” diye ekledi.

Bunun yanı sıra haberde, danışmanların Başkan´ın bölge hakkında fazla bilgiye sahip olmadığını, buna rağmen her olaya ihtiyatlı yaklaştığını bildirdiği belirtildi.

Trump´ın Suudi Arabistanı korumak için en önemli sebeplerinden birinin, ülkeyi İrana karşı kullanmak isteği olduğuna dikkat çekildi. Her fırsatta Suudların önemine değinen Trump, İran´ın ise olabildiğince zararlı olduğunu söylemekten geri durmuyor.

Trump´ın bu tutumuna karşı çıkan en önemli kişilerden biri ise yine Senatör Lindsey Graham. Graham'a göre, stratejik ortaklıklar başka değerlerin önüne geçmemeli, zirâ ABD´nin değerleri, para ve iş ortaklıklarından daha önemli konumda. Asla ahlaki tutumlarını kaybetmemeleri gerektiğini ve bunun herşeyden daha önemli olduğunu belirtti.

Haberde dikkat çekilen bir diğer konu ise, Başkan Tump´ın Kaşıkçı olayında bir aldatmaca ve yalanların olduğunu kabul etmesi, fakat aynı zamanda kesinlike Bin Salmanı bu hadisenin dışında tutması oldu.

Eha News Özel Çeviri

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE