Friday, 05 June 2020
.
.
chevron_left chevron_right
İş & Ekonomi

'2020 ekonomimiz ve sektörümüz açısından olumlu bir yıl olacak'

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 2020'nin ekonomi ve sektör açısından olumlu bir yıl olacağını belirterek, "Bankalarımızın ekonomimizin gelişimine katkıda bulunacak iştahı ve sermaye yeterlilik oranı var." dedi.

1554 Toplam Gösterim
'2020 ekonomimiz ve sektörümüz açısından olumlu bir yıl olacak'

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Bankacılık Söyleşileri" kapsamında AA muhabirine bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve Akbank'ı performansına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yıl boyunca ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları, Brexit ve yakın coğrafyanın da içinde olduğu jeopolitik belirsizliklerin gündemde etkili olduğunu belirten Binbaşgil, küresel düzeyde ekonomik faaliyetteki yavaşlama eğilimi ve enflasyona yönelik aşağı yönlü beklentilerin artmasıyla birlikte, küresel para politikalarında da gevşeme eğilimi görüldüğünü ifade etti.

Binbaşgil, Türkiye ekonomisinde ise özellikle yılın ikinci yarısından itibaren toparlanma eğiliminin başladığını dile getirdi.

Enflasyondaki düşüş ve başlıca gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici yönde adımlarının, yurt içinde de destekleyici bir para politikası oluşturduğunu kaydeden Binbaşgil, "Cari açıkta önemli iyileşmeler kaydedildi. Yılın ikinci yarısında düşen enflasyon, TCMB'nin toplamda yaptığı yüzde 12 politika faizi indirimi ve kredi faizlerinde görülen düşüşe paralel olarak krediler yeniden artış eğilimine girdi. Tüm bunlar 2020'ye girerken pozitif gelişmeler." diye konuştu.

"Ülkemiz tekrar büyüme moduna geçecek"

Hakan Binbaşgil, 2020'nin ekonomi ve sektör açısından olumlu bir yıl olacağını vurguladı.

Gelecek yıl Türkiye'nin tekrar büyüme moduna geçeceğinin altını çizen Binbaşgil, burada ertelenmiş talebin önemli bir katkısının olacağını söyledi.

Binbaşgil, enflasyonda da önemli iyileşmeler kaydedildiğini belirterek, "Gerileyen faiz oranlarının da ekonomik aktiviteye destek olmasını bekliyoruz. Bankacılık sektörü güçlü. Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu ekim itibarıyla yüzde 18,5 ile yüksek seyrini sürdürüyor. Bankalarımızın ekonomimizin gelişimine katkıda bulunacak iştahı ve sermaye yeterlilik oranı var." diye konuştu.

Sektörün özellikle TL kredilerde olmak üzere büyümeye devam edeceğini ve ülke gelişimine desteğini sürdüreceğini söyleyen Binbaşgil, büyümenin yanısıra düşen kaynak ve kredi maliyetlerinin de bankaların performansına olumlu katkıda bulunacağını dile getirdi.

"2020 Akbank için büyüme yılı olacak"

Hakan Binbaşgil, Akbank'ın yeni yıla güçlü özkaynakları, likiditesi ve de altyapısı ile oldukça hazır girdiğini belirterek, "2020, Akbank için büyüme yılı olacak." dedi.

Reel sektörün ve ihracatın finansmanının özellikle odaklandıkları alanlar olacağını ifade eden Binbaşgil, şöyle devam etti:

"Büyümeyi kurumsal, ticari, kobi, bireysel olmak üzere tüm segmentlerde hedeflemekteyiz. Dijital bankacılık da bu gelişimimize katkıda bulunacak. Ülkemizin potansiyeline inanıyor ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2 yıl üst üste geleceğimize yaptığımız yatırımlar 400 milyon doları geçti. Sektörümüze yeni yaklaşımlar getirmek, yeni teknolojilerle hizmet kalitemizi geliştirmek, böylelikle rekabet avantajımızı daha da artırmak ana odaklarımızdan. Finansal gücümüz de bu yatırımları gerçekleştirmemize olanak sağlıyor. Bu girişimlerimizin önümüzdeki yıllarda olumlu etkisini daha da fazla göreceğimize inanıyorum."

"Tosla'nın önümüzdeki aylarda yeni özelliklerini kullanıma açacağız"

2019'da ayrıca, Türkiye'nin ilk banka iştiraki finansal teknoloji şirketi (fintech) olan Aköde tarafından geliştirilen "Tosla" uygulamasını gençlerin beğenisine sunduklarını ifade eden Binbaşgil, şunları kaydetti:

"Tosla, gençlerin günlük bankacılık işlemlerini kolayca ve sosyalleşerek yapabilecekleri eğlenceli bir platform. Önümüzdeki aylarda yeni özelliklerini de kullanıma açacağız. Bugün bankacılık hizmetlerini hala kullanmayan büyük bir kitle var. Tosla’nın finansal kapsayıcılığa da önemli katkıları olacaktır. Tüm bu girişimlerimizin hem müşteri memnuniyetine, hem de finansal sonuçlarımıza çok olumlu yansımaları olacağına inanıyorum.

"Yeniliklerimiz 2020'de de sürecek"

Akbank Genel müdürü Binbaşgil, konumlarını daha da güçlendirmek için kendilerini sürekli yenilemek zorunda olduklarını belirtti.

Yeniliklerin 2020'de de süreceğini söyleyen Binbaşgil, "Her segmentte, her kanalda, müşteriye dokunduğumuz her noktada bankacılık deneyimini mükemmelleştirme arzusundayız." dedi.

"Dünyanın en iyi tasarımcılarını Türkiye'ye getiriyoruz"

Hakan Binbaşgil, son yıllarda çok önem verdikleri bir başka konunun ise tasarım olduğunu söyledi.

Dünyada fark yaratan şirketlerin, cesur tasarımlara imza atarak farklı müşteri deneyimi sunduğunu anlatan Binbaşgil, Yeni Nesil Akbank şubelerinden mobil bankacılık uygulamasına kadar müşterilere dokundukları her noktayı bu yaklaşımla tasarladıklarını ifade etti.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE