Wednesday, 18 September 2019
.
.
chevron_left chevron_right
Savunma

1.5 milyar dolarlık satış için ATAK’a motor seferberliği

TASS'a konuşan SSB yetkilileri, Pakistan'a yapılacak 30 adet T-129 ATAK satışının ABD motorların ihraç lisansını vermediği için ertelendiğini söyledi. Sürecin böyle devam etmesi durumunda, Fransa, Çin ya da Polonya’dan alınacak motorla üretime devam edilecek.

6678 Toplam Gösterim
1.5 milyar dolarlık satış için ATAK’a motor seferberliği

TASS'a konuşan SSB yetkilileri, Pakistan'a yapılacak 30 adet T-129 ATAK satışının ABD motorların ihraç lisansını vermediği için ertelendiğini söyledi. Yetkili, satışta 6 aylık bir gecikme yaşanacağını belirtti. 

Yetkili, " Geçtiğimiz yaz Pakistan’la imzalanan 30 adet T-129 askeri helikopterinin teslimi 6 aydan az olmak üzere ertelendi ama tabi ki başka ertelemeler de söz konusu olabilir. Bunun nedeni ABD’nin ATAK helikopterler için gerekli olan CTS800 motorunun zamanında teslimini reddetmesi’’ ifadelerini kullandı.

Alternatif Fransa, Çin ya da Polonya

Fransa, Çin ve Polonya’daki motor üreticileriyle görüşen Savunma Sanayii Başkanlığı yetkilileri, her 3 ülkeden de olumlu yanıt aldı. 

Pakistan tarafı ise motorun ABD dışında bir ülkeden alınması durumunda, Himalayalar’da 14 bin feet yükseklikte yapılan test uçuşunun tekrarlanmasını istedi. T129 ATAK helikopterinde ABD’li Honeywell ile İngiliz Rolls-Royce ortaklığı olan Light Helicopter Turbine Engine Company (LHTEC) motorunu kullanan Türkiye’nin, Pakistan’a ATAK helikopterini satabilmesi için ABD Savunma Bakanlığı’ndan ihracat izni alması gerekiyor.

ABD Savunma Bakanlığı Türkiye’ye ihracat izni vermezse, TUSAŞ, helikopterlerin üretimine Fransa, Çin ya da Polonya’dan alınacak motorla devam edecek ve ilk helikopteri test için Pakistan’a gönderecek. 2016 yılında Himalayalar’da 14 bin feet yüksekliğinde zorlu hava koşullarında yapılan test bir kez daha tekrarlanacak. Testlerde başarı sağlanırsa, TUSAŞ, 30 adet helikopterin tamamını beş yıl içerisinde tamamlayacak.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE